Az Európai Bizottság új tervezete tiltaná, hogy kémprogramokkal figyeljenek meg újságírókat

2022. szeptember 11. – 01:44

Másolás

Vágólapra másolva

Az Európai Bizottság olyan törvénytervezetet készít elő, amely garantálná a szerkesztőségek kiadói függetlenségét, és megtiltaná, hogy kémprogramokat használjanak újságírókkal szemben – írja az AFP hírügynökség.

Az AFP megszerezte a „Médiaszabadságról szóló törvény” ideiglenes változatát, amelyben szerepel, hogy a közszolgálati médiumok vezetőit átlátható és megkülönböztetésmentes módon kellene kiválasztani. Az állami hirdetések esetében is átláthatóságra lenne szükség: a hatóságoknak közzé kellene tenniük a hirdetésekre költött összegeket, és az ezekből részesülő médiumokat.

A tervezet értelmében a nemzeti szabályozó hatóságok képviselőit tömörítő új Európai Médiatanács feladata lenne, hogy véleményt alkosson az olyan összefonódásokról, amelyek hatással lehetnek a közös piac működésére. A Bizottság azt szeretné, ha minden államot köteleznének arra, hogy számos kritérium alapján értékeljék a médiafúziókat a pluralizmusra és a szerkesztői függetlenségre gyakorolt hatásuk szempontjából.

Az Európai Bizottság azt várja, hogy egy ilyen törvénnyel szabályozhatnák a médiatulajdon-koncentrációk létrejöttét, és megvédhetnék az újságírókat és szerkesztőségeket a politikai nyomásgyakorlástól. A törvényjavaslat többek között előírná az információforrás titkosságának védelmét, valamint az újságírók és családtagjaik kémprogramokkal történő elektronikus megfigyelésének tilalmát is. Ez a rendelkezés válasz a 2021 nyarán kirobbant Pegasus-botrányra.

A Bizottság várhatóan jövő hét végén mutatja be hivatalosan a tervezetet, amely lehetővé tenné, hogy a törvény be nem tartása esetén eljárást kezdeményezzenek az Európai Bíróságon.

Christophe Deloire, a Riporterek Határok Nélkül civil szervezet főtitkára jelentős előrelépésnek nevezte a rendelettervezetet, ugyanakkor az Európai Magazinok Szövetsége (EMMA) és az Európai Lapkiadók Szövetsége (ENPA) szerint ez sérti „a befektetés és a vállalkozás szabadságát”.

Vera Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke elismerte, hogy a törvény „kemény harc lesz”. „Egyes tagállamok befolyásolni akarják a médiát, azt fogják mondani, hogy a Bizottság csorbítani akarja a hatalmukat. Egyes médiatulajdonosok hasznot húznak a jelenlegi helyzetből, és azt fogják kiabálni, hogy veszélyeztetjük az üzletüket” – mondta.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!