Az orosz megszállók szoftvereket vittek el a csernobili atomerőműből, ezért akadozott a radioaktivitás monitorizációja
A csernobili atomerőmű radioaktivitást mérő központja részlegesen működésképtelenné vált, miután a bevonuló orosz csapatok a februári és márciusi megszállás alatt ellopták a berendezések szoftvereit – állítja a központ igazgatóhelyettese, Olexandr Barsukov.
Az Agerpresnek nyilatkozó intézetvezető szerint az orosz hadsereg azzal az indokkal tulajdonította el a hardvert és a programokat, hogy Ukrajna atomfegyvereket állított elő ezekben a laboratóriumokban.
„Amikor a megszállók bejöttek ide, az összes számítógépet leszerelték. Azt állították, hogy itt atomfegyverek létrehozására készülünk. Valószínűleg információkat kerestek. (…) Az eset óta megpróbáltuk újra összeszerelni a korábbi rendszert, de ez eddig lehetetlen volt” – mondta Barsukov. Mint kifejtette, az Európai Bizottság segített a laboratórium felállításában és többszöri ígéretet tettek arra, hogy a monitorizációra új szoftvert adnak át nekik.
Persze ez nem jelenti, hogy az atomerőműnél nem gyűjtik a radiokativitásra vonatkozó adatokat. Az Agerpres információi szerint ezt a tevékenységet jelenleg egy másik rendszer végzi, az atomerőmű szigorúan védett övezetében 39 érzékelő működik.
A csernobili erőmű február 24-től március 31-ig volt orosz katonai ellenőrzés alatt, ezalatt mintegy 1000 katona állomásozott a tiltott övezetben.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!