Törvénymódosításra is szükség lesz az állami vállalatok hatékonyabbá tételéhez, hangzott el Ilie Bolojan miniszterelnök és Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes kedd esti sajtótájékoztatóján. A javaslatokat egy minisztériumközi munkacsoport dolgozza ki és ezeket az Európai Bizottsággal és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) is egyeztetik.
Az intézkedések célja, hogy átláthatóvá tegyék az állami vállalatok kezelését, törvénymódosítással csökkentsék a vezetőség létszámát és bérét, illetve értékeljék újra a munkaszerződések alapjául szolgáló teljesítménymutatókat, állapítsák meg, hogy azok relevánsak-e, sorolta Ilie Bolojan a sajtótájékoztató elején a Hotnews tudósítása szerint. A miniszterelnök hozzátette, hogy minden törvény adta lehetőséget kihasználnak majd a teljesítménymutatók elfogadtatására és arra, hogy az állami vállalatok teljesítményét felügyelő ügynökséget (AMEPIP) nyár végéig működőképessé tegyék.
A miniszterelnök ezután átadta a terepet az állam reformjával és a közintézmények hatékonyabbá tételével megbízott miniszterelnök-helyettesnek, Dragoș Anastasiunak, és azzal az ígérettel távozott, hogy a következő napokban válaszol az újságírók kérdéseire.
A következő kormányülésen memorandumot fogadnak el egy minisztériumközi munkacsoport létrehozásáról, amelynek az állami vállalatok hatékonyabbá tétele lesz a feladata, jelentette be Anastasiu. A cél, hogy több pénz kerüljön az államkasszába, kevesebb támogatást igényeljenek ezek a vállalatok és javuljon a szolgáltatásaik minősége.
Dragoș Anastasiu is hangsúlyozta, hogy törvénymódosításra lesz szükség a célok eléréséhez, ezekről pedig előzetesen az Európai Bizottsággal és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) egyeztetnek. Az AMEPIP és az állami vállalatok hatékonnyá tétele az országos helyreállítási terv keretében elérhető uniós támogatás lehívásának feltétele, emlékeztetett a miniszterelnök-helyettes.
Az állami vállalatok összesen 14 milliárd lej támogatást kapnak és 15 milliárd lej profitot termelnek, amiből így 1 milliárd lejt nyer az államkassza, mondta Anastasiu. Az 1326 állami vállalatból 266 veszteséges, azzal együtt, hogy támogatást kapnak. A miniszterelnök-helyettes arra is felhívta a figyelmet, hogy a helyi állami vállalatok közül mintegy 300 nem adott le kimutatást, 250-nek nincs bevétele, 230 pedig veszteséges.
A miniszterelnök-helyettes kilátásba helyezte a vezetőtanácsok és felügyelő tanácsok létszámának csökkentését, a vezetőségi tagok és a vezérigazgatók fizetésének csökkentését, a juttatások korlátozását. Javasolta azt is, hogy a köztisztviselők ne vehessenek részt egynél több vezetőtanácsban. Anastasiu szerint jelenleg a szabálysértések túl gyorsan elévülnek, a végleges vezetőség kiválasztásának halogatásáért pedig nem jár szankció, amin változtatni kell.
A teljesítménymutatókkal kapcsolatban Anastasiu annyit mondott, hogy a szolgáltatások minőségének javítása érdekében az ügyfelek elégedettsége akár 20 százalékban is számíthat majd. Hozzátette, hogy az alkalmazottak kiválogatásához szigorúbb kritériumrendszert javasolnak. Hangsúlyozta azt is, hogy kidolgoznak egy sor intézkedést az állami vállalatok életének megkönnyítésére, a bürokrácia csökkentésére.
A miniszterelnök-helyettes azt ígérte, hogy a következő időszakban nyilvánossá teszik mindazokat az adatokat, amelyeket az állami vállalatok működéséről gyűjtenek és bemutatják az átszervezésen dolgozó tanácsadó testület tagjait is.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!