Tízből hét romániai szerint rossz irányba tart az ország

A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.

Arra a kérdésre, hogy szerintük Románia jelenleg jó vagy rossz irányba halad-e, 71 százalék azt válaszolta, hogy rossz irányba, 23 százalék jónak tartja ezt az irányt, 6 százalék pedig nem válaszolt a kérdésre. Ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat, a megkérdezettek

  • 38 százaléka az AUR-ra,
  • 18 százalék a PSD-re,
  • 16 százalék a PNL-re,
  • 16 százalék az USR-re,
  • 4,5 százalék az RMDSZ-re,
  • 1,5 százalék az SOS Romániára,
  • 0,5 százalék a POT-ra szavazna.

Tehát a Flashdata is hasonló előnyt jelez az AUR-nak, mint az Inscop és a CURS múlt héten publikált közvélemény-kutatásából is kiderült.

A mostani felmérésben részt vevők 31 százaléka úgy véli, hogy a kormány nagyon kis mértékben képes kezelni az ország gazdasági helyzetét, 21 százalék szerint valamelyest jól, 18 százalék szerint nagyrészt jól fogja kezelni, 11 százalék szerint pedig kis mértékben fogja jól kezelni. A megkérdezettek 19 százaléka nem tudott vagy nem akart válaszolni a kérdésre. Arra a kérdésre, hogy a progresszív adózás bevezetése csökkentené-e szerintük a gazdagok és a szegények közötti különbségeket, 26 százalék azt válaszolta, hogy „bizonyos mértékben igen”, 24 százalék szerint „nem igazán”, 19 százalék szerint „egyáltalán nem”, 15 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni a kérdésre.

A közvélemény-kutatásban részt vevők szerint a következő két évben a legnagyobb problémát/veszélyt a román társadalom számára a korrupció fogja jelenteni (32,5 százalék), amelyet a gazdasági helyzet (29 százalék), az egészségügy (12 százalék), a háború (10 százalék), az oktatás (5 százalék), a politikai vezetők (5 százalék), a lakásárak (3 százalék) és a környezetvédelmi problémák (1,5 százalék) követnek. Ugyanakkor a megkérdezettek 48 százaléka a rövid távú, de szigorúbb intézkedéseket, 43 százalék pedig a hosszú távú enyhébb intézkedéseket tartaná hatékonyabbnak a gazdaság számára.

Arra a kérdésre, hogy melyik pártot tartják a legalkalmasabbnak a románok életszínvonalának megvédésére, 33 százalék az AUR-t, 26 százalék a PSD-t, 14 százalék az USR-t, 13 százalék a PNL-t, 4 százalék az RMDSZ-t, 1 százalék az SOS Romániát jelölte meg.

A Flashdata közvélemény-kutatása július 10-12. között készült 7500 nagykorú személy online megkérdezésével.

Az Inscop Research is közzétette hétfőn egy friss felmérése eredményeit. Ebből az derül ki, hogy a romániai polgárok közel fele egyértelműen az államot okolja a jelenlegi helyzetéért. Azzal a kijelentéssel, hogy Úgy érzem, hogy az állam nagy részben felelős a jelenlegi helyzetemért a megkérdezettek

  • 46 százaléka teljes mértékben egyetért;
  • 24,6 százalékuk inkább egyetért vele;
  • 9,7 százalékuk inkább nem ért egyet;
  • 7,3 százaléka pedig egyáltalán nem ért egyet ezzel az állítással;
  • 2,4 százalékuk nem tudott vagy nem akart válaszolni erre a kérdésre.

A kijelentéssel főként a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szavazói, a 45 és 60 év közöttiek és a kisvárosiak értenek egyet. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szavazóinak, a 30 év alatti fiataloknak és a felsőfokú végzettségűeknek a többsége elutasítja ezt az állítást.

Azzal a kijelentéssel, miszerint Romániában nem feltétlenül a legtehetségesebbek, hanem a legjobb kapcsolatokkal rendelkezők a sikeresek a megkérdezettek

  • 48,2 százaléka teljes mértékben egyetért;
  • 25,8 százalékuk inkább egyetért;
  • 5,1 százalékuk inkább nem ért egyet;
  • 15,6 százalékuk pedig egyáltalán nem ért egyet ezzel az állítással;
  • 5,3 százalékuk nem tudott vagy nem akart válaszolni erre a kérdésre.

Főként a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az USR szavazói, a 30 év alatti fiatalok és a közalkalmazottak értenek egyet a kijelentéssel. A Szociáldemokrata Párt (PSD) és AUR szavazóinak, a 60 év fölöttieknek és az alapfokú végzettségűeknek a többsége elutasítja ezt az állítást.

Az Inscop Research telefonos felmérése június 20-26. között készült 1150 fős mintán, a hibahatár ± 2,9 százalék.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!