Iktatták az alkotmánybíróságon George Simion beadványát, amelyben az elnökválasztás eredményének érvénytelenítését kérte
Iktatta szerdán az alkotmánybíróság George Simion beadványát, amelyben az AUR elnöke az elnökválasztások második fordulójának érvénytelenítését kéri – közölték az Agerpresszel az alkotmánybírósághoz közel álló források. Következő lépésben az alkotmánybíróság megszab egy határidőt a beadvány elbírálására.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hivatalosan kedd este jelentette be, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon az elnökválasztás második fordulójának eredményét.
A Facebookon közzétett videóüzenetében a politikus azt mondta, saját nevében küldi el az alkotmánybírósághoz az óvást, amelyben a választás eredményének érvénytelenítését kéri, azokra az érvekre hivatkozva, amelyek alapján tavaly decemberben az alkotmánybíróság érvénytelenítette az akkori választást. „Nem azért indultam a választási versenyben, hogy elnök legyek, hanem hogy helyreállítsam az igazságot” – tette hozzá.
Simion arról is beszélt, hogy az elmúlt 24 órában számos támogatója kérte tőle, hogy tegye meg ezt a lépést, mert nem akarják, hogy „egy báb” legyen az elnökük. Ugyanakkor az AUR vezetője „belföldi és nemzetközi szintű” jogi lépéseket is kilátásba helyezett.
A politikus felsorolt néhány konkrét okot, amelyek miatt megóvja az eredményt. Az egyik ezek közül a szavazatvásárlás, szerinte 100 millió eurót fordítottak a Moldovai Köztársaságban élő román állampolgárok voksainak megvásárlására. „Elhunyt személyek is szavaztak május 18-án, és a világon semmilyen számítás nem tudja kimutatni, hogy több mint 11.500.000 román járult az urnákhoz” – mondta.
Hozzátette, nemzetközi megfigyelők is megerősítették a külső beavatkozásokat, „nemcsak a Moldovai Köztársaság, hanem Franciaország részéről is”. „Manipulálták a közösségi hálózatokat és algoritmusokat használtak a román állampolgárok befolyásolására” – jelentette ki. Emlékeztetett arra is, hogy a Telegram közösségi platform létrehozója cenzúrával vádolta meg a francia kormányt a román elnökválasztás kapcsán, ezért kérni fogja a hivatalos meghallgatását.
Simion hangsúlyozta, az alkotmánybíróságnak kötelessége tartani magát a saját joggyakorlatához, a testületnek következetesnek kell lennie a döntéshozatalban. „Ha elutasítják az óvásunkat, ismét beigazolódik, hogy ez az aljas rendszer államcsínyt követett el a román nép akarata ellen” – fogalmazott, hozzátéve, hogy dokumentálni tudják a rendellenességeket.
A News.ro összefoglalója szerint Simion kijelentette, csak azért ismerte el a választási vereségét vasárnapról hétfőre virradó éjszaka, hogy elkerülje a „vérontást”.
Többen is élesen kritizálták Simiont a kijelentései miatt, Remus Ştefureac, az INSCOP közvélemény-kutató igazgatója szerint az elmúlt 30 év egyik legmagasabb részvételi arányával és közel 1 milliós szavazatkülönbséggel a romániai elnökválasztás eredménye „a demokratikus legitimitás” erős jele. Ştefureac úgy látja, ezeket a bizonyítékokat kétségbe vonni antidemokratikus és antipatrióta hozzáállásról tanúskodik, ami „az orosz propagandát szolgálja ki”. Szerinte ez olyan, mintha Donald Trump tavaly novemberi győzelmét vonták volna kétségbe.
Ştefureac szerint Nicușor győzelmében sokat számított a rekordrészvétel, de az is, hogy a 60 év felettiek az ellen a gazdasági kockázat ellen szavaztak, amit George Simion esetleges megválasztása jelentett volna az országnak. A szakember azt mondta, fontos szempont volt Simion távolmaradása a vitáktól, mert azt a benyomást keltette, hogy menekül.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!