Jelentés: Románia az LMBTQ-emberek számára a legrosszabb hely az EU-ban
Jelenleg Románia a legrosszabb hely az Európai Unióban az LMBTQ+ embereknek, legalábbis az ILGA-Europe nevű civil szervezet éves „Szivárványtérképe” szerint, vette észre a Euronews. Korábban hat egymást követő éven át Lengyelország szerepelt a legrosszabb helyen.
Az európai kontinens 49 országát vizsgáló rangsort az adott évben elkövetett gyűlölet-bűncselekmények száma és az LMBTQ+ közösség számára garantált jogok alapján határozzák meg.
A legfrissebb jelentés szerint Románia átvette a sereghajtó szerepét Lengyelországtól, a lista másik végén pedig Málta, Belgium és Izland áll.
A legnagyobb negatív változás azonban nem Romániában történt. Magyarország a Pride betiltását lehetővé tévő törvény elfogadása miatt, Grúzia szintén az LMBTQ-közösséget érintő, orosz mintára született törvénycsomag miatt hét-hét helyet esett vissza a ranglistán, Nagy-Britannia pedig hatot, miután a legfelsőbb bíróság korlátozta a transznemű emberek jogi elismerését.
Az ILGA-Europe közleménye szerint csak néhány ország fogadott el olyan törvényeket az elmúlt évben, amelyek bővítik az LMBTQ-közösség jogait: Németország a jogi nemváltás folyamatát az önrendelkezés jogához igazította, Ausztria a diszkriminációt megelőző törvénymódosításokat fogadott el, Belgium, a Brčkói Körzet (Bosznia-Hercegovina különleges jogállású területe), Írország, Hollandia, Skócia és Svédország szigorította a gyűlölet-bűncselekmények elleni szabályokat.
Lengyelország azért került három hellyel feljebb a ranglistán, mert eltörölte az ún. „LMBTQ-mentes területeket” és megszüntette az LMBTQ-közösség nyilvános eseményeire vonatkozó tiltásokat. Ugyancsak három hellyel feljebb került Csehország is a bejegyzett élettársi kapcsolat lehetővé tételével, amely majdnem házastársi jogokat biztosít, kivéve a közös örökbefogadás lehetőségét. Ezen a területen Lettországban is történtek előrelépések.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!