A Telegram alapítója egy nyugat-európai országot vádol a romániai választások befolyásolásának kísérletével
Elutasította egy nyugati ország kérését, hogy hallgattassák el a romániai konzervatív hangokat az elnökválasztás miatt, posztolta vasárnap Pavel Durov, az orosz Telegram alapítója Telegram-csatornájára a Reuters szerint. A román nyelvű üzenetben Durov nem írta le, hogy melyik országra gondolt, viszont egy bagett-ikonnal utalt talán Franciaországra.
„Kategorikusan visszautasítottam. A Telegram nem fogja korlátozni a romániai felhasználók szabadságát és nem blokkolja a politikai csatornáikat” – írta Durov éppen a második forduló napján.
„Nem lehet »megvédeni a demokráciát« a demokrácia lerombolásával. Nem lehet »harcolni a választási beavatkozás ellen« a választásokba való beavatkozással. Vagy van szólásszabadság és tisztességes választások, vagy nincs. És a román nép mindkettőt megérdemli” – tette hozzá.
A francia külügyminisztérium az X-en Durov Telegram-üzenetének angol változatát posztolva cáfolta, hogy beavatkozott volna a romániai elnökválasztásba.
Durovot 2024 augusztusában egy párizsi repülőtéren őrizetbe vették és nyomozás indult ellene. A francia sajtó szerint 12 bűncselekménnyel, köztük drogkereskedelemmel, terrorizmus támogatásával és online zaklatással is gyanúsították. Végül márciusban elhagyhatta Franciaországot, jelenleg Dubajban tartózkodik.
A konkrét bizonyítékok és részletek hiányában kérdés, hogy mit nevezünk cenzúrának: a szólásszabadság korlátozásáról van szó vagy gyűlöletkeltő, esetleg erőszakra felbujtó üzenetek korlátozásáról, reagált Durov üzenetére Dragoș Stanca közösségi média szakértő. Facebook-posztjában arra is reflektált, hogy Durov éppen a választás kellős közepén tette közzé az üzenetét, pedig megtehette volna azt is, hogy nem tesz eleget az állítólagos cenzúrának, de csak másnap jelenti ezt be.
Vasárnap a román külügyminisztérium közölte, hogy orosz befolyásolási kísérlet történt az elnökválasztás második fordulójának napján: hamis híreket terjesztő kampány indult el a Telegramon és más közösségi média platformokon, amelynek célja a választási folyamat befolyásolása volt.
Friss bejegyzések
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!