Politológus Nicușor Dan esélyeiről: A veszélyérzet óriási felhajtó erőt jelenthet

Politológus Nicușor Dan esélyeiről: A veszélyérzet óriási felhajtó erőt jelenthet
Nicușor Dan és George Simion az egyetlen közös televíziós vitájukon, a Euronews műsorában – Fotó: Malina Norocea / Inquam Photos

George Jiglău politológus a részvételt tartja a vasárnapi elnökválasztási forduló eredményét eldöntő tényezőnek. A BBTE oktatója a Transtelexnek elmondta: a jelentős hátrányból induló Nicușor Dan esélyét az jelenti, hogy a George Simion okozta veszélyérzet mobilizálni tudja az első fordulóban távolmaradó választókat. A független jelölt ehhez nem politikusoktól, hanem hiteles közéleti személyiségektől, művészektől, sportolóktól, tudósoktól kapott segítséget, akik azt üzenték a szavazóknak, hogy Bukarest főpolgármestere el tudja hárítani az országot fenyegető veszélyt.

George Simion az első forduló előtt nem vett részt a jelöltvitákon, és el is ismerte, hogy ezt tudatosan tette. Az első forduló után egy darabig úgy tűnt, hogy nem riad vissza a konfrontációktól, a kamerák előtt vitázott Nicușor Dannal a Euronews műsorában, majd hirtelen ismét visszavonult a közösségi oldalakra, és héten meghirdetett viták egyikén sem vett részt. Mi volt ezzel a célja?

Simion már a tavaly novemberi első forduló előtt kerülte a jelöltvitákat. Megtehette, mert az akkori felmérések szerint esélyes volt a második fordulóba jutásra. Így járt el most is, hiszen a döntőbe jutása már az első forduló előtt biztosítva volt. Hagyta a többi jelöltet vitázni, és konzerválta az előnyét. Ez a taktika remekül működött, ahogy a 41 százalékos első fordulós győzelme is bizonyítja. A második forduló előtti kampányban egy darabig valóban úgy tűnt, hogy ezúttal minden esélyt megragad a Nicușor Dannal való konfrontációkra, de az Euronews stúdiójában szervezett élő vita után rádöbbenhetett arra, hogy ez számára kedvezőtlen terep, nincs a helyzet magaslatán, ha kényelmetlen kérdéseket kap. Pedig azért látszott, hogy alaposan készült erre a kampányeseményre, előregyártott válaszai és replikái voltak számos kérdésre, de nagyon megterhelte az a közel négy órán át tartó folyamatos készenléti állapot. Számára is bebizonyosodott, hogy gyenge az állóképessége, nem tud hosszú ideig reflektorfényben védekezni a záporozó kényelmetlen kérdések ellen. A végén pedig az általános percepció az volt, hogy ezt a vitát elvesztette Nicușor Dannal szemben. Így inkább visszatért a konfrontációk elkerülésének taktikájához, amivel biztosan nem szerzett jó pontokat a bizonytalan választók körében, de vélhetően meg tudta őrizni a szavazótáborát.

Ezen a héten Simion többnyire külföldön tartózkodott, többek között a még hány napig hivatalban lévő Andrzej Duda konzervatív lengyel államfő és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök oldalán mutatkozott, de járt Londonban, Brüsszelben és Párizsban is. Miért voltak fontosak számára ezek a külföldi utak?

Azt akarta megmutatni a választóknak, hogy nem elszigetelt politikus, fontos nemzetközi szövetségesei vannak. És nyilván ezeken az útjain a számára fontos szavazóbázisaival, a román diaszpóra közösségeivel is találkozott.

Közben az AUR jelöltje minden alkalmat megragadott arra, hogy a mainstream sajtót támadja. A beleegyezésük nélkül készült felvételekkel próbálta hitelteleníteni a Digi24 újságíróit, listázta és a „rendszer kiszolgálóinak nevezte” a számára ellenszenves hírportálokat is a blogján közölt, fenyegető hangnemű levelében. Miért jó Simionnak, ha maga ellen hergeli a sajtót?

Az AUR elnöke eddig sem a mainstream sajtó közvetítésével kommunikált a választóval. Most pedig egyfelől egy újabb ellenségképre volt szüksége a kampány utolsó napjaiban, másfelől a média elleni támadásaival megindokolta a választóinak a távolmaradását, azt állítva, hogy a fontosabb televíziócsatornák is részesei az ellene szerveződő összeesküvésnek, vagyis a sajtó is a „rendszer” része.

Nem várt segítséget kapott Simion Budapesttől, és többek között szórólapok formájában ki is használta a kampányban az Orbán Viktor részéről érkezett – utólag visszavont – burkolt támogatást. Meglepte a magyar kormányfő tihanyi nyilatkozata?

Az első forduló után kíváncsian vártam, hogy meg fog-e szólalni Orbán Viktor a romániai elnökválasztás kérdésében, tudván, hogy az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) EP-frakciójába bekerült AUR világnézete nem áll távol az Európai Patrióták frakciót megalapító magyar kormányfőétől. Láttam magam is, hogy a koalíció első fordulós jelöltje, Crin Antonescu kudarca nehéz helyzetbe hozta a Fidesszel szoros kapcsolatot ápoló RMDSZ-t a saját választóval és Budapesttel szemben is. Mindenesetre Orbán tihanyi nyilatkozatához hozzájárulhatott az egója is: hízelgő volt számára, hogy egy szomszédos ország elnökválasztásának első számú esélyese több szempontból a mintaképének tekinti. Ez a nyilatkozat pedig nyilvánvalóan nagy zavart okozott a romániai magyar választók fejében, mert az RMDSZ az első forduló után elsőként tette egyértelművé, hogy a közösség számára Nicușor Dan a jó választás. Nehéz megítélni, hogy számíthat-e vasárnap Simion a magyar miniszterelnök szavainak hatására magyar szavazatokra. De azt tudjuk, hogy a tavalyi, utólag eltörölt elnökválasztás második fordulója előtti megjelent egy felmérés, amely szerint Călin Georgescunak sikerült megszólítania az erdélyi magyarok elég jelentős részét is. Meglátjuk, hogy mennyire lesznek sikeresek RMDSZ-kampányvégi kármentő akciói. Simion masszív székelyföldi támogatására azért semmiképp nem számítok.

Vélhetően Simion taktikájának része volt az is, hogy a kampány utolsó napjaiban elővette a „nehéztüzérséget”. Călin Georgescu hosszas hallgatás után többször is megjelent a nyilvánosság előtt, interjúkat adott, videóüzenetekben támadta a „rendszert”, anélkül, hogy kiejtette volna George Simion nevét, akit meglehetősen lekezelő módon következetesen „fiatal protezsáltamnak” nevezett. Mennyire erős fegyver az AUR jelöltje számára Georgescu színrelépése?

Nem a Simion szimpatizánsainak információs buborékában élek, és kívülállóként nehéz megállapítani, hogy mennyire tudja mobilizálni Georgescu ezt a szavazótábort. Az a biztos, hogy az első forduló eredményei szerint Georgescu támogatói Simionra szavaztak. Az sem világos, milyen hatással van erre a szavazótáborra annak, ahogyan az AUR jelöltje az elmúlt napokban Georgescu miniszterelnöki szerepéről beszélt. Számomra nem tűnt eltökéltnek az a szándéka, hogy államfőként Georgescut kérje fel kormányalakításra. Ezért az utóbbi híveinek egy része elképzelhetően csak kampányfogásnak tekinti ezeket a kijelentéseket. Mint ahogy azokat is, melyek szerint Simion államfőként népszavazást ír ki a múlt évben eltörölt második elnökválasztási forduló megtartásáról. Mert ismétlem: nem úgy tűnt, hogy Simion végsőkig lojális lesz a mentorához. Ez pedig elbizonytalaníthatja Georgescu híveinek egy részét. Georgescu színre lépése szerintem nem szélesítette Simion szavazóbázisát. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy ennek a szavazótábornak jelentős részét a bosszú hajtotta a tavalyi és az idei elnökválasztás első fordulójában egyaránt. Nem föltétlenül Georgescu vagy Simion személye volt a fontos számukra. Azzal a gondolattal szavaztak, hogy „most jól megmutatjuk ennek a gonosz rendszernek”. Csakhogy most második fordulóban két rendszerellenes jelölt mérkőzik egymással.

Eddig kizárólag Simion kampányáról kérdeztem, nem véletlenül: az AUR jelöltje dominálta a híreket ezekben a napokban. Nicușor Dan egyedül részt vett a tévécsatornák által meghirdetett összes vitán, visszafogott, racionális üzenetei voltak, de úgy tűnik, hogy nem tudta úgy megragadni a közvélemény figyelmét, mint Simion. Mi a véleménye Bukarest főpolgármesterének kampányáról?

A második fordulót megelőző kampánynak teljesen más a dinamikája volt, mint az előzőnek. Most csak két szavazótábornak üzentek a jelöltek. A kampány további sajátossága az, hogy akárcsak az előző elnökválasztások második fordulójában – az Iliescu-Constantinescu, Năstase-Băsescu, Geoană-Băsescu, Ponta-Iohannis párharcokról beszélek – a második helyről induló jelöltnek, azaz Nicușor Dannak most is az a feladata, hogy hátrányból indulva az országot fenyegető nagy veszély elhárítására mobilizálja a választókat. A veszélyt korábban a PSD mindenkori elnökjelöltje – Iliescu, Năstase, Geoană, Ponta – jelentette, akinek a helyét most Simion vette át. A veszélyérzet pedig óriási felhajtóerőt jelenthet, ezt bizonyítja, hogy Constantinescu, Băsescu és Iohannis is fordítani tudott. Egy ilyen típusú kampányban nem is annyira a veszélyt elhárító jelölt személye a fontos. Az emberek jelentős része azért szavaz Nicușor Danra, hogy ne George Simion legyen az elnök. Azért is természetes, hogy Simion uralja a híreket, mert több szempontból ismeretlen jelölt, Iliescutól, Năstasétól, Geoanától vagy Pontától eltérően a választások előtt nem volt állami vezetői pozícióban. És nyilván rendkívül megosztó politikus, gyakran tesz botrányos kijelentéseket, amelyek azonnal bekerülnek a hírekbe. Mindezeket figyelembe véve szerintem Nicușor Dan jól taktikázott ebben a kampányban. Nem akart másnak látszani, mint aki valójában, és nem fogalmazott meg olyan üzeneteket, amelyek csillapítják a Simion-ellenes hullámot. Megmaradt egy visszafogott, nyugalmat árasztó, mondhatni szelíd jelöltnek. Nem kellett harciaskodnia, megtették ezt helyette hiteles, magas bizalmi tőkéjű közéleti személyiségek, művészek, sportolók, tudósok, akik azt üzenték, hogy Nicușor Dan el tudja hárítani az országot fenyegető veszélyt. A bukaresti főpolgármester piros pontokat szerzett azzal is a kampányban, hogy az ellenjelöltjétől eltérően nem futamodott meg a televíziós vitáktól, ha kellett, egyedül válaszolt a kérdésekre, pedig tudja magáról, hogy nem egy jó szónok. Ami azonban negatívum: Nicușor Dan egy napra sem hagyta el Bukarestet, meg sem próbált vidéken kampányolni, annak ellenére, hogy kisebb településeken hátrányban van Simionnal szemben. De a vidék kerülésével végső soron nem kényszerült arra, hogy mesterkéltnek tűnjön, végig önazonos maradt. Mindenesetre, ha győz, Nicușor Danra nagyon nehéz feladatok várnak, mert egy kettészakadt ország államfője lesz. A fejlettebb, nyugatosabb Románia, és az elmaradottabb, az EU-csatlakozás veszteseinek Romániája között nagy szakadék tátong. Ráadásul államfőként azokkal a pártokkal kell együttműködnie, amelyek kormányzása alatt növekedett nagyra ez a szakadék.

A felmérések szerint Nicușor Dan felzárkózott az elmúlt két hétben, a verseny rendkívül szorosnak ígérkezik. Min múlik majd a döntő választási forduló eredménye?

Nem mondok újat, ha azt állítom, hogy a részvétel lesz a döntő tényező vasárnap. Az elemzők között konszenzus van abban, hogy Nicușor Dannak több támogatója lesz azoknak a választóknak a körében, akik az első fordulóban nem voltak szavazni. És ez érvényes a diaszpórában élő szavazókra is. Én még azt is megkockáztatom, hogy az első fordulóban külföldön távolmaradó, de most vasárnap szavazó választók dönthetik el ezt a versenyt. Valószínűsíthető ugyanis, hogy George Simion a diaszpórában győzni fog ugyan, de jóval kisebb arányban, mint az első fordulóban,.

Milyen kormányalakítási forgatókönyvekkel számolhatunk Nicușor Dan, illetve George Simion győzelme esetén?

Bármelyik jelölt győz, a Szociáldemokrata Párt (PSD) a kormányalakítás megkerülhetetlen tényezője lesz, mert ezt diktálják a parlamenti erőviszonyok. A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ soha nem lépnének koalícióra az AUR-ral, viszont a PSD nélkül nincs kormánytöbbségük. Láthattuk, hogy a PSD nem kötelezte el magát egyik jelölt mellett sem, nyitva hagyva az ajtót mindkét lehetőségnek. A szociáldemokraták pedig a győztes függvényében döntik el a jövő héten, hogy melyik oldalra állnak. Ha Simion győz, elképzelhető egy PSD-AUR kormány, de még az is, hogy a PSD a parlamentből támogat egy AUR-POT-kormányt. Ugyanígy, ha Nicușor Dan győz, a PSD kormányra léphet a PNL-vel, az USR-vel és az RMDSZ-szel, de a parlamentből is támogathat egy EU-barát kormányt. Tehát a PSD nélkül ma Romániában nem lehet kormányt alakítani. Simion győzelme esetén elméletileg az előre hozott parlamenti választások sem kizártak, de ezek most kizárólag az AUR-nak kedveznének, ezért ennek kevés esélyét látom.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!