Ömlik a víz a parajdi sóbányába, három napja megállás nélkül szivattyúznak

Bár hivatalos tájékoztatás a parajdi sóbányába beszivárgott víz mennyiségéről nincs, a Marosvásárhelyi Rádió helyszíni forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy két szintet már elborított a beszivárgó víz, amelynek mennyiségét mintegy 190 köbméterre becsülik.

Egyelőre 15 napra hirdetett helyi szintű veszélyhelyzetet a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt a település vészhelyzeti bizottsága (CLSU). Ezalatt a bánya nem látogatható.

A vészhelyzet ideje alatt a legsürgősebb beavatkozásokat végzik el a vízszivárgás megállítására, mondta el Adrian Pănescu, a Hargita megyei prefektusi hivatal szóvivője. Mint közölte, a bánya alkalmazottai a megyei katasztrófavédelem (ISU Harghita) és a vízügyi hatóság közreműködésével a Korond-patak medrébe telepített kotrógépekkel és nagy teljesítményű szivattyúkkal távolítják el a vizet arról a területről, ahol az a föld alá szivárog. A következő lépés, hogy szigetelő anyagokkal borítsák be a problémás felületeket.

A Hargita megyei katonai tűzoltók 3 napja és 4 éjszakája megállás nélkül dolgoznak a beszivárgott víz eltávolításán és a Korond-patak vízszintjének csökkentésén. Jelenleg már nyolc nagyteljesítményű vízszivattyúval dolgoznak a helyszínen, mondta az ISU szóvivője, Alina Ciobotariu.

A munkálatokat nehezítette az időjárás is, ugyanis Hargita megyében péntek délig heves felhőszakadásokat, zivatarokat, erős szelet jeleztek előre, és érvényben van egy sárga jelzésű hidrológiai figyelmeztetés is, lehetséges földcsuszamlásokra és áradásokra.

A bánya sürgősségi eljárásban kapta meg a szükséges engedélyeket ahhoz, hogy munkálatokat végezzenek (tervezzenek és kivitelezzenek) a Korond-patak beszivárgásainak hosszú távú megakadályozására. Ez a Székelyhon értesülései szerint azt jelenti, hogy le fogják betonozni a Korond-patak problémás mederszakaszát. Ezt a bányát tulajdonló Országos Sóipari Társaság erősítette meg a lapnak. Válaszukból az derül ki, hogy a 2023–2025-ös időszakban a hidrogeológiai szakértőkkel és az Országos Vízügyi Igazgatóság képviselőivel közösen elvégzett tanulmányok következtetése az volt, hogy le kell betonozni a Korond-patak medrét, amely állami köztulajdonban van és a Maros Vízügyi Igazgatóság kezelésébe tartozik.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!