Éhségsztrájkkal tiltakozik a romániai német iskolákban kialakult diszkriminatív helyzet miatt egy szülő

Harmadik napja tart éhségsztrájkot az oktatási minisztérium épülete előtt Oana Corina Rogojanu, aki szerint a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban és más német nyelvű iskolákban valójában nem csak a román nyelvet és irodalmat, hanem a tantárgyak felét románul tanítják, ezzel megszegve az oktatási törvényt. Ráadásul a diákoktól ennek ellenére kérik az anyanyelvi szintű német érettségit.

A Samuel von Brukenthal Főgimnázium egyik XII-es diákjának édesanyja már 2024 őszén jelezte a problémát az oktatási minisztériumnak és az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnak, de azóta sem történt konkrét lépés az ügyben, ezért úgy döntött, hogy éhségsztrájkhoz folyamodik, számolt be az Edupedu.ro. Oana Corina Rogojanu orvosi felügyelet mellett tart éhségsztrájkot, csak vizet és folyékony vitaminokat fogyaszt, és eltökélt szándéka, hogy addig nem hagy fel a tiltakozással, amíg törvényes és méltányos megoldást nem ajánl fel a minisztérium erre a problémára.

A Samuel von Brukenthal Főgimnázium és a Szeben Megyei Tanfelügyelőség álláspontja az, hogy nincs elég szakképzett tanár, aki német nyelven tudna oktatni, írta a Turnul Sfatului helyi portál.

Oana Corina Rogojanu az Edupedu.ro-n közölt állásfoglalásában arra hívja fel a figyelmet, hogy az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. „Ha nincs elég tanár, akkor a megoldás nem a törvény megszegése, hanem az iskolai rendszer átszervezése az erőforrásoknak megfelelően. A német tannyelvű iskola státuszának megtartása a törvényes keret betartása nélkül csak egy bürokratikus gyakorlat” – jelentette ki.

A szülő szerint a német nyelvű oktatáshoz szakképesítéssel bíró tanárokat össze lehetne vonni 1-2 német tannyelvű iskolába, a többi intézmény pedig működhetne kétnyelvű vagy intenzív nyelvoktatást biztosító iskolaként, és ebben az esetben a diákoknak nem kellene az érettségin németből az anyanyelvi szintű írásbeli vizsgát (E/b próba) abszolválniuk.

Az oktatási minisztérium képviselői az Edupedu szerint már tárgyaltak Oana Corina Rogojanuval, de megoldás még nem született. Az oktatási szaklap korábban már írt arról a jelenségről, hogy a német tannyelvű iskolák többsége valójában nem tartja be a törvényt, mert – a Romániai Német Demokrata Fórum adatai szerint – átlagosan a tantárgyak felét románul tanítják. A minisztérium álláspontja az, hogy azért nem változtatnak a német tannyelvű iskolák státuszán, mert ezzel megfosztanák a kisebbségi diákokat az anyanyelvi oktatáshoz való joguktól.

A Romániai Német Demokrata Fórum szerint a 2023/2024-es tanévben 3953 diák vett részt német tannyelvű középiskolai képzésben.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!