Magyar nyelvhasználata miatt kiabált vele az 112 diszpécsere, panaszt tett a marosvásárhelyi fiatal

„Már azzal szívességet tettem, hogy megszólaltam magyarul! Romániában élsz – ha nem tetszik, menj Magyarországra! Mert ha én Magyarországra megyek, ott kérjem a kenyeret románul?!”
– kiabálta magyarul az 112 diszpécsere a Transtelex olvasója szerint. Az egységes segélyhívó rendszert működtető Különleges Távközlési Szolgálat (STS) elismerte, hogy a diszpécser megszegte az előírásokat és gyors lépéseket ígért.
Lekezelően, ellenségesen beszélt vele az 112-s diszpécser, felrótta, hogy miért magyarul kér segítséget Romániában és végül ingerülten csak annyit kérdezett, hogy „akkor kérsz mentőt vagy nem?” – írta a Transtelexnek küldött levelében a neve elhallgatását kérő olvasónk.
A fiatal magyar lány beszámolója szerint április 5-én 20:20-kor Marosvásárhelyről hívta a 112-es segélyhívót, mert rosszul lett, szédült, furcsa testi érzetei voltak, és kétségbeesett állapotban tanácsot vagy segítséget szeretett volna kérni. „A körülbelül 2 perces hívás során magyarul szólaltam meg, és rögtön az első pillanattól kezdve a kezelő személy – bár beszélt magyarul – rendkívül lekezelő, ellenséges, később pedig durván rasszista és agresszív módon viselkedett” – írta.
Olvasónk azt állítja, hogy megkérte a diszpécsert, hogy legyen kicsit kedvesebb, mire ő ordítva a következőket mondta: „Már azzal szívességet tettem, hogy megszólaltam magyarul! Romániában élsz – ha nem tetszik, menj Magyarországra! Mert ha én Magyarországra megyek, ott kérjem a kenyeret románul?! Még azt mondod nekem, hogy legyek kedves, amikor az országban, ahol élsz, nem tudsz megszólalni a nyelven? Örülj, hogy magyarul válaszoltam!”
„A rövid hívás nagy részében kiabált velem a nyelvhasználatom miatt, miközben semmilyen egészségügyi tanácsot nem adott, nem segített, nem kérdezte meg, milyen állapotban vagyok. Végül csak annyit kérdezett: »Akkor kérsz mentőt vagy nem?« – ami után a hívást kénytelen voltam megszakítani. Senki nem hívott vissza, hogy ellenőrizze, életben vagyok-e” – áll a levélben.
Amikor a levelében megadott telefonszámon felhívtam, olvasónk elmondta, hogy magyarul köszönt, amikor az 112-t hívta, mire a diszpécser rögtön magyarul válaszolta, hogy „tessék” és magyar anyanyelvűnek hangzott, legalábbis tökéletesen beszélt magyarul. A panaszos szerint a diszpécser nem figyelt oda kellőképpen arra, hogy mi a probléma, csak a címet kérte, mire ő mondta, hogy nem biztos benne, hogy mentőre van szüksége, csak tanácstalan, mert rosszul érzi magát. Arról is beszámolt, hogy a diszpécser azt mondta, nem értette meg, amit mondott, és elkezdett elég lekezelően válaszolni. „Szerintem volt egy pár másodperc, amikor el is ájultam, és akkor tényleg nem tudtam figyelni, csak emlékszem, hogy valami volt, ami már furcsa volt, lekezelően beszélt, és amikor mondtam, hogy kérem, egy picit kedvesebben, akkor elkezdett nagyon durván kiabálni” – mondta.
A STS sajnálatosnak nevezte az esetet és azonnali intézkedést ígér
Megkerestem a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szóvivőjét, Cătălin Chirca ezredest, aki arra kért, írásban küldjem el a részleteket, és ígérte, hogy utánanéz, hogy érkezett-e panasz az intézményhez, olvasónk ugyanis korábban azt mondta, panaszát e-mailben elküldte a STS-nek, de kb. 3 nap elteltével nem kapott választ. A szóvivő kérdésemre azt mondta, hogy az [email protected] címre lehet küldeni panaszokat, amit olvasónknak is továbbítottam. A szóvivő még aznap visszahívott, és azt mondta, aznap érkezett meg a panasz, utánajárnak az ügynek, ha pedig beigazolódnak a megfogalmazott súlyos vádak, akkor „a legdrasztikusabb intézkedést” hozzák.
Azt is elmondta, hogy
világos előírások vannak arra, hogy az 112-n több nyelven, különösen a nemzeti kisebbségek nyelvén fogadják a segélyhívásokat.
Azokban a megyékben például, ahol nagyobb számban élnek magyarok, vannak magyarul beszélő diszpécserek, de a rendszer lehetővé teszi azt is, hogy a hívásokat az ország bármely pontjáról fogadják az adott nyelvet beszélő alkalmazottak.
Egy héttel azután, hogy a szóvivő állítása szerint beérkezett a panasz a STS-hez az 112-es segélyhívó szolgálat vezetője, Mihail-Florin Feticu vezérőrnagy válaszolt a panaszosnak, aki eljuttatta a dokumentumot a Transtelexhez.
Eszerint a hívást az 112-es marosvásárhelyi Integrált Sürgősségi Diszpécserszolgálat fogadta, amelyben a STS alkalmazottai mellett a helyi sürgősségi intézmények és a helyi önkormányzat alkalmazottai dolgoznak.
A közlemény egyrészt megállapítja, hogy a hívás magyarul zajlott, elhangzottak a szabályzatban előírt kérdések, illetve azt is, hogy a segítséget kérő fél azt közölte a diszpécserrel, hogy nem kér mentőt, csak orvosi tanácsot, ezért nem riasztották az egészségügyi készenléti szerveket. Hozzáteszi ugyanakkor, hogy
az 112-s diszpécser nem tartotta be a szakmai és minőségi előírásokat a beszélgetés során.
„Tájékoztatjuk, hogy a sajnálatos helyzet gyors orvoslása érdekében azonnali intézkedéseket rendeltünk el” – áll a közleményben, anélkül, hogy az intézkedéseket részleteznék.
Az egységes segélyhívó szolgálat vezetője azt is kiemelte, hogy az 112-n mind románul, mind a nemzeti kisebbségek nyelvén, mind különböző világnyelveken, például angolul, franciául és olaszul fogadják a hívásokat. 2024-ben mintegy 32 ezer hívást bonyolítottak le a nemzeti kisebbségek nyelvén és a különböző világnyelveken, tette hozzá.
A válasz kitér még arra is, hogy a STS folyamatosan gyűjt visszajelzéseket azoktól, akik az egységes segélyhívóhoz folyamodtak, minden panaszt kivizsgálnak és rendszeresen átismételik a diszpécserekkel a szabályzatban előírt viselkedési normákat.
Nem sokkal később megkaptam a STS sajtóirodájának közleményét is, amelyben szintén az áll, hogy a jelzett hívást fogadó diszpécser szabályt szegett és intézkedéseket rendeltek el ellene.
Mit tegyünk, ha visszaélést tapasztalunk az egységes segélyhívó alkalmazottai részéről?
Bár a STS oldalán részletes információkat találni az egységes segélyhívó szolgálat működéséről, arról nincs egyértelmű útmutató, hogy hol tehet panaszt az, aki esetleges visszaélést tapasztal. A gyakori kérdések között szerepel ugyan egy esetleges reklamációkra vonatkozó is, de itt csak annyi a válasz, hogy ha a Mentőszolgálat, a SMURD, a rendőrség, a tűzoltóság vagy a csendőrség diszpécsereinek munkájával vagyunk elégedetlenek, akkor forduljunk az említett intézményekhez. Ha valaki, mint ahogy olvasónk is, nem is jut el az említett intézmények diszpécsereihez, akkor marad a STS oldalán szereplő kapcsolatok menüpont, az általános e-mail-címekkel.
Fontos tudni viszont, hogy van lehetőség igényelni a saját hívásunk hangfelvételét a STS-től a honlapon szereplő, igaz, csak román nyelven leírt lépések szerint. Ehhez szükségünk lesz a telefonszámra, ahonnan kezdeményeztük a hívást, a hívó fél nevére, a hívás pontos időpontjára, helyére és okára. A leírás szerint a személyes adatokat 5 évig őrzik meg a rendszerben. A felvételt a kérés iktatásától számított 30 napon belül CD-n postázzák.
„Mivel ezeket a hívásokat rögzítik, ki lehet kérni a felvételt” – javasolta Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke is, akit azért kerestem meg, mert olvasónkat a panasza alapján diszkrimináció is érhette. Asztalos Csaba elmondta, amennyiben panaszt nyújtanak be az intézményhez, a CNCD maga kéri ki az 112-es hívás felvételét a STS-től, és kivizsgálja az esetet. Azt is hozzátette, úgy tudja, a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szankcionálni szokta a hasonló eseteket, például azt az 112-s diszpécsert, aki néhány éve rasszista módon nyilvánult meg, amikor egy roma nő hívta Zilahról, elbocsátották.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!