A magánszemélyek is kötelesek megjelölni a kampánytartalmakat, ha gyakran osztanak meg választási propagandát – a BEC szerint
Azok a magánszemélyek, akik nem töltenek be választott tisztséget vagy más köztisztséget, de ismétlődő, hangsúlyos módon választási propagandát osztanak meg személyes oldalukon a közösségi médiában, a választók befolyásolására alkalmas politikai szereplőknek minősülnek, és kötelesek megjelölni az említett tartalmakat, hogy kinek kampányolnak, ellenkező esetben ezek illegálisnak tekintendők – írja a Központi Választási Iroda (BEC) keddi közleménye alapján az Agerpres.
A tájékoztatás előzménye, hogy Nicușor Dan független elnökjelölt a napokban cenzúrával vádolta meg a BEC-et, miután az intézmény több mint 150 személy olyan bejegyzését töröltette, amelyekben őt népszerűsítették.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bejelentésére a BEC többek között Cristi Danileț volt kolozsvári (celeb)bíró, Facebook-bejegyzését is töröltette, arra hivatkozva, hogy az által megjelenített tartalom voltaképpen politikai reklám.
A BEC elnöke, Cristinel Grosu bíró által aláírt keddi közlemény felsorolja azokat a tényezőket, amelyek megindokolják az említett magánszemélyek bejegyzéseinek törlését. A közlemény emlékeztet, hogy a 2025-ös elnökválasztások újdonságaként a választási törvény a BEC-et hatalmazza fel az online térben zajló választási propagandával kapcsolatos bejelentések elbírálására, és ennek az intézménynek joga van felszólítani a nagy közösségi platformokat az illegálisnak minősített tartalmak törlésére.
Az intézmény érvelése szerint a korrekt választási folyamat feltétele az „igazságos egyensúly” a véleményszabadság biztosítása, illetve a választók félretájékoztatásának és manipulálásának megelőzése között.
A BEC ugyanakkor emlékeztet, hogy a választási kampány kezdetétől azt a – bíróság által is jóváhagyott – elvet követte, miszerint azok a magánszemélyek, akik nem töltenek be választott tisztséget vagy más köztisztséget, és ismétlődő, hangsúlyos módon választási propagandát osztanak meg személyes oldalukon a közösségi médiában, a választók befolyásolására alkalmas politikai szereplőknek minősülnek, és kötelesek megjelölni az említett tartalmakat, ellenkező esetben ezek illegálisnak tekintendők.
A közlemény szerint a BEC soha nem töröltetett olyan tartalmakat, amelyek megmaradtak az újságírás vagy a közvélemény tájékoztatásának, illetve a magánvélemény megfogalmazásának keretei között. Ugyanakkor nem minősítette politikai reklámnak azokat a tartalmakat sem, amelyeket közéleti szereplők jelentettek meg ugyan, de nem kimondottan választásra buzdítanak, hanem valamely jelölt tevékenységének eddigi eredményeiről számolnak be – derül ki a BEC közleményéből.
Cristi Danileț már korábban kommentálta, hogy a BEC a bejegyzései törlésére szólította fel a Metát. „Nem vagyok »politikus«: nincsenek barátaim a politikában, nem fizetnek a politikusok közvetlenül/közvetetten, nem vagyok tagja semmilyen politikai pártnak. 1999 óta vagyok elkötelezett állampolgár. Gyakran kritizáltam az intézményes politikai csúsztatásokat. Most, hogy már nem vagyok bíró, szabad kritizálnom a politikusokat és a pártokat. A jelöltekkel kapcsolatos megosztásaim az én gondolataimat képviselik. Így kapcsolódok be az ország leendő elnökével kapcsolatos országos vitákba” – kommentálta a közösségi médiában népszerű exbíró.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!