Bolojan: Reform nélkül jöhet az adóemelés! Tánczos: Nem tervezünk ilyet
Tánczos Barna pénzügyminiszter kijelentette, jelenleg egyelőre nincs szükség adóemelésre Romániában, az adóreformot pedig csak az év második felében fogják megvitatni – írja a Spotmedia. A miniszter hangsúlyozta, hogy az állami kiadások ellenőrzésére kell összpontosítani, az adóemelés nem szerepel a közeli tervek között.
A portál hangsúlyozza, hogy Tánczos ezzel lényegében ellent mond az ügyvivő államfő egy nappal korábbi nyilatkozatának, amelyben arra figyelmeztetett, hogy az adóemelések elkerülése az állami kiadások csökkentésétől és az uniós alapok hatékony felhasználásától függ.
„Ha nem csökkentjük az állami kiadásokat, ha nem vonzunk be európai uniós forrásokat, és ha nem ösztönözzük a munkát, akkor elkerülhetetlenül az adók és illetékek emeléséhez fogunk jutni” – mondta szerdán Bolojan.
Tánczos a Digi24-nek adott csütörtöki nyilatkozatában igyekezett megnyugtatni a kedélyeket, és kijelentette, hogy távol állunk az adóemeléstől, az adóreformról is csak az év második felében lesz szó. „Románia évek óta elkötelezett az adóreform mellett, a dolgok ismertek és szerepelnek a helyreállítási tervben (PNRR-ben), de jelenleg nincs szükség adóemelésre” – mondta az RMDSZ-es miniszter.
A csütörtöki Digi24-nek adott nyilatkozatában a Tánczos Barna több dologban is ellentmondott az államfőnek. Arra a kérdésre, hogy Romániát leminősíthetik-e a hitelminősítő ügynökségek, azt válaszolta, ilyen forgatókönyv jelenleg nem fenyegeti az országot. „Az aggodalmak továbbra is fennállnak, mivel gazdasági és költségvetési szempontból nehéz évet élünk nemcsak Romániában, hanem egész Európában” – tette hozzá a pénzügyminiszter. Tánczos Barna szerint nem kell a recesszió miatt sem aggódni.
A miniszter arra is kitért, hogy Románia számára kulcsfontosságú a költségvetési hiány kontrollálása. Februárban a helyzet jobb volt, mint tavaly ilyenkor, és bár vannak szakértők, akik úgy vélik, hogy az ország jó úton halad, a legfontosabb cél továbbra is az állami kiadások ellenőrzése és a beruházások megvalósítása.
A külföldi gazdasági feszültségekre, különösen az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háborúra reagálva, Tánczos Barna elmondta, hogy közép- és hosszú távon nem lehet tudni biztosan, miként alakul a helyzet. Néhány szakértő arra számít, hogy ha az amerikai piac bezárul, és Kína más piacokra, például Európába irányítja termékeit, akkor az árak csökkenésére is sor kerülhet.
A gazdaság egyik legnagyobb kihívása az ország pénzügyi helyzete, amelyet a kormány igyekszik kezelni. A legfrissebb adatok szerint 2025 első negyedévében a Pénzügyminisztériumnak sikerült fedeznie a kormány bruttó finanszírozási szükségletének körülbelül 40 százalékát, amely összesen mintegy 232 milliárd lejre rúg. Ez idő alatt a kormány több mint 94 milliárd lejt vett fel hitelként – jóval többet, mint tavaly ilyenkor, amikor ez az összeg 78 milliárd lej volt. A forrásokat részben belföldi, részben külföldi piacokról teremtették elő, belföldön főként államkötvények kibocsátásával sikerült bevonni a lakossági tartalékok egy részét. A megnövekedett hitelfelvétel azt jelzi, hogy idén még nagyobb mértékben támaszkodik a kölcsönökre az állam, ami hosszabb távon fenntarthatósági kérdéseket is felvethet.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!