Orvoselvándorlás szempontjából Románia a harmadik a világon, India és Pakisztán után

Magasabb a külföldön munkát kereső orvosok száma, mint az előző években, egy év alatt több, mint 1200-an kérték ki a külföldi munkavállaláshoz szükséges papírokat, tudatja a Pro TV.

India és Pakisztán után Románia harmadik helyen áll a külföldön munkát vállaló orvosok szempontjából, világviszonylatban. Több, mint 22 ezer romániai orvos dolgozik külföldön 2021-es felmérések szerint. Ez az ország orvosainak 37 százalékát teszi ki. Csak Aradon tavaly 40 orvos kérte a szakmai alkalmassági bizonyítvány kiállítását a külföldi munkavállaláshoz és az idei év első hónapjaiban máris 27 újabb kérelem érkezett az illetékesekhez. Ez a szám 2020-ban 7, 2023-ban pedig 21 volt, az Agerpresnek nyiltakozó Arad Megyei Orvosi Kamara elnöke, Simona Borta szerint.

Az Orvosi Kamara felmérései szerint az egészségügyi rendszer infrastruktúrája a legfőbb oka annak, hogy az orvosok a távozás mellett döntenek. Tavaly szeptemberben az orvosok szakmájuk méltóságáért tüntettek Bukarestben, a tüntetés egyik szervezője szerint a szakma presztízsét „kívülről és belülről is fokozatos szabotázs érte”.

Különösen aggasztó, hogy a 35 év alatti szakemberek több mint fele fontolgatja a külföldi munkavállalást. Ezeknek a nagyrésze kisvárosokból származó fiatal, akik olyan helyet keresnek, ahol lehetőségük van mind a szakmai fejlődésre, mind pedig a biztonságos megélhetésre.

„Romániában a minőségi szakmai továbbképzéshez való hozzáférés szinte kiváltság, abban az értelemben, hogy egy zárt körnek van fenntartva” – mondta Iuliu Torje aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos, aki jelenleg egy németországi kórházban dolgozik. Hozzátette, jelenlegi munkahelyén a kompetencia a mérce, nem a kapcsolatok, emellett pedig megbecsülik és megfelelő körülmények között, megfelelő eszközökkel dolgozhat.

Ez a tendencia tovább mélyíti az amúgy is súlyos munkaerőhiányt az egészségügyi rendszerben. Alig van olyan kórház, ahol ne lenne gond az ügyeleti beosztásokkal, és az ország számos régiójában nincsenek kardiológus, neurológus, vagy sürgősségi ellátásra szakosodott orvosok.

Bár a helyzet súlyos, a kormány által elfogadott egészségügyi humánerőforrás-stratégia továbbra is csak papíron létezik.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!