NBC News: 10 ezer amerikai katonát akar kivonni Romániából és más kelet-európai országokból a Pentagon

Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának magas rangú tisztviselői azt fontolgatják, hogy mintegy 10 ezer katonát vonjanak ki Kelet-Európából, köztük Romániából – írja NBC News.
Megjegyzik, ez legalább a fele annak a 20 ezer fős állománynak, amit még 2022-ben, Ukrajna orosz lerohanása után Joe Biden küldött a NATO keleti szárnyának, az Ukrajnával szomszédos államoknak a megerősítésére. Az NBC News úgy tudja, hogy a kivonás mértékéről még megbeszélések zajlanak, de az a Biden által küldött erők akár felét is elérheti.
Hat névtelenséget kérő amerikai és európai tisztviselő szerint ha a Pentagon elfogadja a javaslatot, akkor az felerősíti azt a félelmet, hogy az Egyesült Államok elhagyja régi európai szövetségeseit. A Pentagon nem válaszolt az NBC News megkeresésére, és az amerikai hadsereg illetékesei sem kívántak nyilatkozni.
A szakértők szerint az oroszok az amerikai erők leépítését az elrettentő erő gyengüléseként értékelhetnék. „Ez növelni fogja hajlandóságukat arra, hogy különféle módokon beavatkozzanak Európában” – mondta az NBC Newsnak Seth Jones, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának alelnöke.
A Trump-kormányzat már korábban világossá tette, hogy azt szeretné, ha az európai szövetségesek nagyobb felelősséget vállalnának saját védelmükben, és lehetővé tennék az Egyesült Államoknak, hogy katonai erőforrásait Kínára és más prioritásaira összpontosítsa.
Megjegyzik, a Pentagonban is költségvetési megszorítások vannak, és az amerikai katonai jelenlét csökkentése Európában pénzt és erőforrásokat szabadíthatna fel, például az indo-csendes-óceáni térség számára, amit az amerikai kormányzat tisztviselői magasabb stratégiai prioritásként kezelnek.
Az amerikai televízió honlapján megjelent cikk szerint nagyjából 80 000 amerikai katona állomásozik Európában. Ukrajna lerohanása után még mind a demokraták, mind a republikánusok támogatták az erős amerikai katonai jelenlétet a NATO keleti szárnyán, ezzel is jelezve Putyin felé, hogy elkötelezettek ezeknek az államoknak védelmére.
Ben Hodges nyugalmazott tábornok, aki korábban az amerikai hadsereg európai erőit vezette, úgy kommentálta a hírt, elgondolkodott azon, hogy milyen elemzés alapján jutottak a tisztviselők arra a döntésre, fontolóra veszik a csapatok kivonását a térségből, mert ezzel jelentősen csökken az elrettentő képességük.
„Most nyilvánvalóan Lengyelország megerősíti a kapacitásait, a románok is, és más európai országok is, de ez egy űrt hagy maga után, amit pótolni kell majd” – kommentálta Ben Hodges.
Keddi sajtótájékoztatóján a hírre már reagált Ilie Bolojan ügyvivő államfő is, szerinte semmi sem utal arra, hogy az Egyesült Államok katonákat készül kivonni Kelet-Európából.
Az Agerpres összefoglalója szerint az ügyvivő államfő elmondta, hogy Washington nem erősítette meg az amerikai katonák kivonására vonatkozó sajtóértesüléseket. Emlékeztetett: az amerikai diplomácia vezetője, Marco Rubio a NATO-külügyminiszterek legutóbbi találkozóján megerősítette, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a NATO mellett.
A Hotnews összegzése szerint jelenleg körülbelül 1500 amerikai katona teljesít szolgálatot Romániában. A legnagyobb kontingens, csaknem 1000 amerikai katona a konstanca megyei Mihail Kogălniceanu katonai bázison állomásozik. A deveselui amerikai támaszponton körülbelül 200 amerikai katona üzemelteti az Aegis Ashore rakétapajzsot, míg az aranyosgyéresi légibázison több mint 100 fő állomásozik.
Megjegyzik, Călin Georgescu jelöltségének a márciusi elkaszálása után két amerikai konzervatív magazin is azt követelte a Trump-adminisztrációtól, hogy vonja ki a csapatokat a Mihail Kogălniceanu katonai bázisról. Arra hivatkoztak, hogy a romániai alkotmánybíróság döntése „nem volt demokratikus”.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!