Elhatárolódott a bukaresti Malmaison művészközössége az antiszemitizmussal vádolt kiállítástól
Felháborodást váltott ki Sorin Tara bukaresti kiállítása, amely több látogató szerint antiszemita és gyűlöletre, erőszakra uszít. A kiállítás a Malmaison egyik galériájában nyílt, az egykori börtön épületében műtermet bérlő művészek közössége elhatárolódott tőle.
A Tara von Neudorf művésznevet viselő Sorin Tara Istoria la p… goală (kb. Történelem meztelenül) című kiállítása szombat este nyílt meg a H’Art Gallery szervezésében. A megnyitó után az egyik látogató arról számolt be a Facebookon, hogy nem csak az alkotásokon jelentek meg olyan náci szimbólumok, mint a horogkereszt vagy az áthúzott Dávid-csillag, hanem maga a művész is több horogkeresztet viselt, amikor pedig erről kérdezte, akkor verbálisan agresszívvé vált. A bejegyzésre reagálva többen elítélték a művészt, volt, aki arra mutatott rá, hogy hogyan relativizálja a holokausztot, az Elie Wiesel Országos Holokausztkutató Intézet kutatója, Adina Marincea pedig a kurátort, a kiállítást szervező galériát és a helyszínt biztosító Malmaisont vonta felelősségre, hogy egy antiszemita művészt propagálnak, aki ráadásul nem először nyilvánul meg ilyen módon.
Dan Popescu, a kiállítás kurátora Facebook-oldalán védelmébe vette a művészt, aki szerinte „nem náci, nem kommunista, nem propagandista. Anarchista trickster-művész, aki szarkasztikus humorral büntet minden olyan ideológiát, amelyhez az emberek túlzott áhítattal ragaszkodnak” – írta. Azzal kapcsolatban, hogy hogyan volt felöltözve, kiemelte, hogy Tara „a művészetét ölti magára, a kiállításában ő is egy szereplő volt”.
A Malmaison művészeinek közössége közleményben határolódott el Tara kiállításától. Azt írták, hogy közösségük „közvetlenül nem felelős a projektek tartalmáért, amelyeket a Malmaisonban működő egyes galériák mutatnak be”.
„Nem azonosulunk a történelmileg problematikus szimbólumok használatával, amelyekhez csak azért folyamodnak, hogy vitát generáljanak, vagy hogy a provokatív megközelítés látszatát keltsék. Ezt a megközelítést felszínesnek és felelőtlennek tartjuk, és összeegyeztethetetlennek egy olyan közterülettel, amelynek célja, hogy nyitott, befogadó és biztonságos legyen a társadalom minden tagja számára. Olyan elkötelezett művészeti kontextust támogatunk, amely képes releváns kérdéseket feltenni, gondolkodásra késztetni és hozzájárulni egy hiteles párbeszédhez, nem pedig olyan művészeti kontextust, amely valódi tartalom nélküli, indokolatlan sokkoláshoz folyamodik” – írták a közleményben.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!