A romániai lakosság csupán 3 százaléka férne el óvóhelyeken egy fegyveres konfliktus esetén

Nincs elegendő óvóhely Romániában ahhoz, hogy a lakosság biztonságba menekülhessen egy fegyveres konfliktus esetén, a rendelkezésre álló menedékhelyek nagy része pedig elavult és nem felel meg az előírásoknak, derül ki a Számvevőszék által készített jelentésből.

A felmérés a 2021-2023-as időszakot vizsgálta. Kiderült, hogy Romániában egy fegyveres konfliktus esetén a lakosság mindössze 3,21%-a, azaz 611 922 ember tudna óvóhelyre menekülni. A 5072 polgári védelmi óvóhelyből – legyenek azok állami vagy magántulajdonban – 2543 nem üzemképes (50,14%). Az óvóhelyek többsége pedig elavult: 73%-ukat, azaz 3711-et még 1990 előtt építették.

Háború esetén Románia polgári óvóhelyeinek fele nem használható. Az intézmény jogszabályi hiányosságokra hívja fel a figyelmet, ugyanis nem ismert az óvóhelyek teljes száma, és az illetékes hatóságok az elmúlt években nem készítettek leltárt arról, hogy hol lehetne menedéket biztosítani a civilek számára háború esetén.

A polgári lakosság védelmére szolgáló óvóhelyek száma Romániában több mint 31%-kal csökkent egy évtized alatt. Míg 2013-ban 7424 óvóhely létezett, számuk 2023 végére 5072-re csökkent.

Az óvóhelyek kérdése, a felmérés következtetései szerint nincs kellően szabályozva. Nincs egy esetleges veszélyhelyzet esetére előkészített menekítési terv és nincs kijelölt hatóság sem, amely a lakosság biztonságba helyezésére fel lenne készülve.

Jelenleg nem ismert sem a polgári védelmi óvóhelyek, sem az ilyen helyzetekben átalakítható menedékhelyek teljes száma, mivel a legtöbb helyi önkormányzat nem készített leltárt erről.

Az illetékesek megállapították, hogy a kimenekítésre vonatkozó szabályozások, valamint a polgári védelmi óvóhelyek és irányítóközpontok felszereltsége az 1970-es évek szintjén maradt. Ezek felújításához közel 300 millió lejre lenne szükség.

A katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) által végzett összesítés szerint 2022 és 2024 között mindössze 458 óvóhelyet újítottak fel. A legtöbb esetben az ezek karbantartásáért felelős adminisztrátorok vagy tulajdonosok pénzügyi okokra hivatkoznak az elhanyagoltság kapcsán.

A Számvevőszék szerint nagy szükség van az óvóhelyek nyilvántartására, az állapotok felmérésére és a szükséges felújítási, korszerűsítési, biztonsági intézkedések elvégzésére. A katasztrófavédelmi főfelügyelőség felelős az óvóhelyek ellenőrzéséért, de a számvevőszék szerint a kirótt büntetések nem elegendőek ahhoz, hogy jogszabályokat betartassák.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!