CSAT: A béketárgyalásokra nem kerülhet sor Ukrajna és Európa bevonása nélkül

Infrastruktúrájával és egyéb képességeivel Románia is hozzájárul az ukrajnai tűzszünet betartásának ellenőrzéséhez, közölte az elnöki hivatal a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) pénteki ülése után kiadott tájékoztatásban. Az ülésen arról döntöttek, hogy új hajóval bővítik a román haditengerészet flottáját, idézte a közleményt az Agerpres.
Ilie Bolojan először hívta össze a CSAT-ot, mióta ügyvivő államfő lett. Az ülést egy nappal azután tartották, hogy Bolojan a „tettre készek koalícióját” alkotó országok vezetőivel tárgyalt Párizsban Ukrajna támogatásáról.
Az elnöki hivatal közleménye szerint Románia üdvözli a Rijádban folytatott tűzszüneti tárgyalások eredményeit és az Egyesült Államok ez irányú erőfeszítéseit, amelyek „a békemegállapodás felé vezető első lépéseket” jelentik. „A legfontosabb cél továbbra is az igazságos és tartós béke, amelynek nyomán szövetségeseinek támogatásával Ukrajna megkezdheti az ország és gazdasága újjáépítését” – fogalmaztak a közleményben.
Ebben leszögezték azt is, hogy az Ukrajnával a leghosszabb közös szárazföldi és tengeri határral rendelkező országként Romániának közvetlen érdeke a háború lezárása. „Románia továbbra is kitart azon álláspontja mellett, miszerint a tűzszünetet egy olyan békemegállapodásnak kell követnie, amely szilárd biztonsági garanciákat nyújt, és elrettenti Oroszországot az esetleges jövőbeni agresszióktól. A transzatlanti együttműködés létfontosságú ebben a folyamatban. A béketárgyalásokra nem kerülhet sor Ukrajna és Európa bevonása nélkül” – szögezték le.
Az ülésen az ügyvivő államfő ismertette a CSAT tagjaival az Ukrajna hosszú távú biztonságáról csütörtökön tartott párizsi nemzetközi csúcstalálkozó eredményeit, és beszéltek a NATO keleti szárnya további megerősítésének fontosságáról is.
„A Fekete-tengerrel határos országként Románia szorosan figyelemmel kíséri a tűzszünettel kapcsolatos valamennyi tárgyalást, betartásának ellenőrzését és a hajózás biztonságának megteremtését a térségben. Románia infrastruktúrája és egyéb képességei révén hozzájárul a megfigyeléshez. A tűzszüneti megállapodás végrehajtásával egyidejűleg egyeztetni fogunk a térségbeli szövetségeseinkkel és a NATO-val a fekete-tengeri hajózás biztonságát érintő kérdésekben” – áll a közleményben.
Az államelnöki hivatal tájékoztatása szerint
a haditengerészet modernizálásának részeként egy könnyű korvettet szereznek be, amely képes a lehető legrövidebb idő alatt különböző küldetéseket végrehajtani.
A közlemény leszögezi, hogy a román hadsereg továbbra is elrettentő képességének megerősítésére koncentrál, hogy hatékonyan tudjon szembenézni a klasszikus, aszimmetrikus, hibrid és egyéb fenyegetések minden fajtájával.
Az ülésen szóba kerültek a szomszédban dúló háború hatásai miatt indokolt intézkedések. Az elnöki hivatal közleménye szerint egyértelmű, hogy Romániának is, akárcsak a többi európai partnerének, nagyobb szerepet kell vállalnia a kontinens békéjének megőrzésében. Ehhez fokozatosan növelni kell a védelmi kiadásokat, de hogy a többletkiadások ne érintsék érzékenyen a költségvetést, ezeket uniós forrásokból fogják biztosítani – olvasható a dokumentumban.
Mindezek mellett a geopolitikai kihívásokra való válaszképesség fokozása érdekében Romániának proaktív stratégiát kell kidolgoznia, és meg kell szilárdítania az Amerikai Egyesült Államokkal való kapcsolatát, hogy az ország területén a jövőben is számottevő legyen az amerikai katonai jelenlét. Ez ugyanis életbevágóan fontos az ország biztonsága szempontjából – áll a közleményben.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!