Egy lépéssel közelebb, hogy megépüljön az 1989-es forradalom emlékmúzeuma Temesváron

Megépülhet az 1989-es forradalom emlékmúzeuma Temesváron, miután az önkormányzati testület keddi ülésén jóváhagyta a kiszemelt helyszín átalakításához szükséges övezeti városrendezési tervet – írja az MTI.

A múzeum a korábbi katonai parancsnokság egykori székhelyének udvarán épül fel, ahol a tüntetések leverésére az első lövések eldördültek. A Jenő herceg téri (Piata Libertatii) épületegyüttest a védelmi tárca már korábban átengedte e célból a kulturális minisztériumnak.

A mintegy 17 millió eurós projektet ugyanis a kulturális tárca meg, a városvetés pedig teljes mellszélességgel támogatja ezt. Dominic Fritz polgármester a helyi tanács keddi ülésén kijelentette, az övezeti városrendezési terv elfogadásával elősegítik a tervezési folyamat befejezését, a kivitelezés elkezdését.

A projekt keretében egy modern épületszárnyat emelnek a múzeum számára az egykori kaszárnya udvarán, míg a régi, felújított épületben időszakos kiállításokat szerveznek

– mondta a polgármester, aki szerint az udvart több utca irányába is megnyitják. A kulturális minisztérium szerint ugyanakkor még számos lépés van addig, míg elkezdődhet az építkezés. A tárca ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy a régészeti kutatások és az engedélyek megszerzésének nehézségei miatt már csaknem kétéves késésben vannak.

A katonai parancsnokság épületét az Osztrák-Magyar Monarchia idején is katonai célokra használták, majd az 1920-as évektől a román hadsereg székhelye volt. A lepusztult állapotban levő katonai létesítményt először a Temes megyei önkormányzat akarta átvenni múzeumlétesítés céljából, de végül a kulturális minisztérium kapta meg, és a kormány biztosítja a felújítás költségeit.

A forradalom emlékmúzeuma az Európai Beruházási Bank finanszírozásával valósul meg.

A felépítendő múzeum a városvezetés által kezdeményezett Forradalom Útvonalával közösen próbalja majd jobban láttatni Temesvár „forradalmi identitását”. Az említett útvonal 1989 decemberének „forró helyszínein” vezet végig, melyeket úgy alakítanak át, hogy a forradalom eseményeire emlékeztessék a turistákat, lakosokat. Az uniós forrásokból finanszírozott projekt kilenc temesvári közteret fog érinteni.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!