PwC-elemzés: a romániai nők még mindig 20 százalékkal kevesebbet keresnek a magánszektorban
2024-ben 20 százalékkal volt magasabb a férfiak átlagbére a nők átlagbérénél Romániában, derül ki a PwC România elemzéséből, amelyet a PayWell 2024 felmérésben a magánszektorban működő több mint 160 vállalattól gyűjtött adatok alapján végeztek. A bérkülönbség csökkenő tendenciát mutat, miután a férfiak előnye 2022-ben 23,3 százalék, 2023-ban pedig 21,6 százalék volt, de még mindig magas.
A magánszektor közepes és nagy vállalatainak körében gyűjtött adatok szerint a jól fizetett szakmákban, illetve állásokban alulreprezentáltak a nők, ami a humánerőforrás-menedzsment, de a társadalomban és családokban élő gyakorlat következménye is, például az áll mögötte, hogy a nők nagyobb arányban inaktívak a munkaerőpiacon, eleve a gyengébben fizetett szakmák felé irányulnak, nagyobb arányban végeznek meg nem fizetett házimunkát, illetve a gyermekvállalással hátrányba kerülnek a szakmai versenyben, mondta Oana Munteanu, a PwC România humánerőforrásért felelős igazgatója.
Az elemzés arra is rámutat, hogy a férfiak átlagban 19 százalékkal több extra juttatást kapnak a nőknél, a legmagasabb bérkülönbség a bankszektorban (30,18 százalék), a gyógyszerészeti szektorban (16,11 százalék) és a kiskereskedelmi szektorban (14,82 százalék) van a férfiak javára, a legalacsonyabb a technológiai ágazatban (11,26 százalék), az iparban és a BPO-ágazatban pedig a nőknek 5,51 százalékkal, illetve 1,46 százalékkal magasabb az átlagbére.
Ami a hierarchiát illeti, az üzemeltetői szinten a férfiak 19,2 százalékkal keresnek többet, a felsővezetői szinten pedig csak 5,76 százalékkal. A bérkülönbség az életkorral egyenes arányban nő.
A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) az órabér-átlag, a havonta kifizetett órák száma és az aktív korú lakosság munkavállalási arányát is figyelembe véve a 2022-es adatok alapján azt mutatta ki, hogy a romániai nők 27,3 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!