Előkerült egy videó, amiben Georgescu és a bíróság elé állított holokauszttagadó közösen szerepelnek
Közös videóban szerepel Călin Georgescu és Marian Motocu, a Mișcarea 41 pentru România szélsőjobboldali szervezet vezetője, akit február 20-án bíróság elé állítottak antiszemita, xenofób és gyűlöletkeltő üzeneteket közzététele miatt – írja a G4Media.
A videóban Georgescu és Motocu egyetértenek abban, hogy „fel kell vállalni a történelmet”, amivel a legionárius mozgalomra utalnak. A román nemzet szellemi és politikai örökségeként emlegetik a Vasgárdát, de figyelmen kívül hagyják azokat a borzalmakat, amelyeket legionáriusok elkövettek évtizedekkel ezelőtt.
A G4Media igazságügyi forrásai szerint az ügyészek egy házkutatás során találták meg a videót, de nem tisztázták, hogy a felvétel mikor készült.
Călin Georgescu többször kifejezte csodálatát a mozgalom iránt. A politikus szerint a legionáriusok „a román nép akaratának a legnagyobb kifejeződései voltak”, és azt is hangsúlyozta, hogy a mozgalom az ősi román örökség fontos része, amit a jövőben is meg kell őrizni.
Marian Motocu szintén hasonló eszméket vall. Egyes bejegyzéseiben antiszemita, xenofób és gyűlöletkeltő üzeneteket tett közzé, nyíltan népszerűsítette a legionárius ideológiát, ezért eljárás indult ellene. A vádak szerint Motocu 29 videót tett közzé 2022. április 10. és 2024. december 7. között, amikben
arra buzdította követőit, hogy gyűlöletet és erőszakot gyakoroljanak zsidókkal és más kisebbségekkel szemben, a legionárius eszméket népszerűsítette és tagadta a holokausztot.
Nem csak a közösségi média platformokon aktív Marian Motocu. Tavaly februárban egy felvonulást szervezett Gyulafehérváron, ahol Horea, Cloșca és Crișan emléke előtt tisztelegtek. Ezzel egy időben egy nyilvános találkozót is rendezett a holokauszttagadó Vasile Zărnescu-val, amit élőben közvetített az egyik Facebook-oldalán.
Romániában büntetés jár az antiszemitizmus, homofóbia, szélsőjobboldali propaganda és a gyűlöletkeltő beszéd népszerűsítéséért, de az elmúlt évtizedekben a hatóságok nem alkalmazták következetesen ezeket a törvényeket. Marian Motocu esete az első nagyobb ügy, amit az elmúlt években az ügyészek a 31/2002-es sürgősségi rendelet alapján bíróság elé küldtek.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!