Jobban bíznak a románok Orbán Viktorban vagy Putyinban, mint Klaus Iohannisban

A romániaiak inkább megbíznak Vlagyimir Putyin orosz elnökben, mint Klaus Iohannis lemondott államfőben – írja a TVR Info az Ires közvéleménykutató felmérése alapján.

A január 27-31. között végzett felmérésben a megkérdezettek 91%-a nyilatkozta azt, hogy alig vagy egyáltalán nem bízik meg Klaus Iohannisban. A hétfőn lemondott államfő bizalmi minden más megkérdezett politikai vezetőnél rosszabb volt. A Vlagyimir Putyinnal szembeni a bizalmatlanságot 84%-ra mérték, Ursula von der Leyennel kapcsolatban pedig a megkérdezettek 57%-a volt bizalmatlan, de még Orbán Viktorban is inkább megbíztak, mint az államfőben. Orbánnal szemben 75%-os volt a bizalmatlanság.

Elon Muskkal kapcsolatban az emberek 51%-a nyilatkozott bizalmatlanul, igaz, a válaszadók 30%-a soha nem hallott még róla. A megkérdezett vezetők közül Donald Trump bizalmi indexet mérték a legmagasabbra, a romániaiak 45%-a pozitívan vélekedik az amerikai elnökről, a válaszadók fele pedig alig vagy egyáltalán nem bízik benne.

Donald Trump Fehér Házba való visszatérését is inkább pozitívan értékelték, a válaszadók 71%-a úgy gondolja, hogy választása előnyös az amerikaiak számára, 64%-a pedig úgy gondolja, hogy Romániára is pozitív hatással lehet. Ezzel együtt a romániaiak többsége nem hiszi, hogy az Egyesült Államok továbbra is megtarthatja a globális szuperhatalom státuszát. A közvélemény-kutatásban részt vevők 20% nyilatkozott erről így, a románok fele úgy véli, hogy Kína lesz a világ legnagyobb hatalma, míg 27%-uk „nagyon valószínűnek” tartja ezt a forgatókönyvet.

Oroszországgal kapcsolatban jobban megoszlanak a vélemények, a válaszadók 38%-a ellenfélnek tekinti, akivel Románia konfliktusban áll, 32%-a gondolja úgy, hogy stratégiai partnerként kell kezelni, míg 13%-uk szerint Oroszország olyan rivális, amellyel Romániának versenyeznie kell. Az ukrajnai háborúval kapcsolatban a megkérdezettek 8%-a gondolja azt, hogy az oroszok fognak győzni, 5 %-a szerint pedig az ukránok kerülnek ki belőle győztesen. A 86%-uk szerint pedig kompromisszumos megoldás születik majd a konfliktusban.

Az EU-ról a megkérdezettek közel kétharmada gondolja azt, hogy egyenlő partnere tud lenni a nagyhatalmaknak, 36%-uk szerint az Európai Unió befolyása korlátozott.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!