Felmérés: a vidéki gyermekek 93 százaléka szenvedett el legalább egyszer zaklatást az iskolában

A vidéki gyermekek több mint 93 százaléka szenvedett el legalább egyszer zaklatást az iskolában 2024-ben, idézi a World Vision romániai szervezetének csütörtökön közzétett felmérését az Agerpres.

A béke és az erőszakmentesség iskolai napja alkalmából az alapítvány bejelentette, hogy februárban 900.000 eurós értékű programot indít az iskolai erőszak ellen. A program végrehajtására tavaly hirdették meg uniós társfinanszírozással a SAVE (School Anti-Violence Ecosystem) elnevezesű pályázatot, amelyen 35 civil szervezet nyert támogatást – tájékoztatott közleményében az alapítvány.

A Vidéki gyermekek jólléte című jelentés szerint a szóbeli erőszak az agresszió fő formája, amelyet a gyermekek az iskolai környezetben tapasztalnak.

Az esetek körülbelül egyharmadában (31 százalék), amikor a gyerekeket nyilvánosan megalázták, megszégyenítették az osztálytársak előtt, a tanár volt az „agresszor”.

A közlemény szerint a szülők 43 százaléka és a gyerekek 29 százaléka állította azt, hogy a zaklatás bejelentése után nem történt semmilyen intézkedés. Az általános és középiskolások 40 százaléka nem tudja, hogy van-e iskolai tanácsadó az iskolájában. A tanárok 37 százaléka úgy érzi, hogy kevéssé vagy egyáltalán nem képzett az erőszakot elszenvedő gyermekek azonosítására. Az iskolában történő zaklatásokkal kapcsolatban a tanároknak csak 45 százaléka állította azt, hogy „tudja, mit kell tennie” – részletezte a felmérés eredményeit az alapítány közleménye.

'Már tudjuk, hogy a legtöbb diák (több mint a felük) az osztályfőnökének szólna, ha bántalmazást észlelne környezetében, egyharmaduk az osztálytársaival vagy az iskolaigazgatóval beszélne erről, és csak egynegyedük fordulna a szüleihez. Az iskolában a gyerekeknek biztonságban kell érezniük magukat, és tudják, hogy meghallgatják és megértik őket, ha nehézségeik vannak' – fogalmazott Mihaela Nabăr, a World Vision romániai szervezetének vezérigazgatója.

Az alapítvány vezetője szerint fontos megteremteni egy tiszteleten, empátián alapuló oktatási környezetet, ahol szükség esetén a beavatkozás gyors, és a gyermekek a zaklatástól vagy megaláztatástól való félelem nélkül fejlődhetnek. Ehhez az iskolákban szükség van olyan szakemberekre, akik támogatják a tanárokat, és segédkeznek egy biztonságos oktatási ökoszisztéma kialakításában.

A World Vision SAVE-programján keresztül finanszírozott projektjeit az ország 20 megyéjében valósítja meg 35 civil szervezet, amelyek az erőszak különböző formáinak megelőzésére és leküzdésére irányuló tevékenységeket folytatnak az iskolákban.

Utóbbiak között szerepelnek hagyományos tájékoztató és képzési tevékenységek (műhelymunkák, tanórák, találkozók a szülőkkel stb.), valamint interaktív és innovatív tevékenységek is: művészeti kiállítások; alkotói versenyek (videókkal, szlogenekkel, rajzokkal és más alkotásokkal lehet benevezni); (báb)színházi előadások; virtuális valóság eszközök; oktatási platformok fejlesztése; tanulmányutak.

Daniel David oktatási miniszter egyébként csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján úgy reagált az iskolai erőszak témájára, hogy zéró toleranciát hirdet az iskolákban és az egyetemeken elkövetett erőszakkal szemben.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!