Velencei Bizottság: A választások törlésénél nem szabad kizárólag minősített információkra támaszkodni
A Velencei Bizottság szerint a választások törlésénél nem szabad kizárólag minősített információkra támaszkodni (amelyek csak háttérinformációként használhatók), mert azok nem garantálják a szükséges átláthatóságot és ellenőrizhetőséget – írja a G4Media és Hotnews a Velencei Bizottság jelentése alapján. A testület hétfőn hozta nyilvánosságra a tavalyi romániai elnökválasztás törlésével kapcsolatos alkotmánybírósági döntés elemzését.
A Velencei Bizottság az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének kérdése nyomán (Milyen feltételekkel és milyen jogi normák alapján érvénytelenítheti az alkotmánybíróság a választásokat, a közelmúltban történt romániai esetből kiindulva?) vizsgálta az elnökválasztás törlését. Hangsúlyozzák, általános értelemben vizsgálták a kérdést, nincs hatáskörük az alkotmánybíróság határozatának konkrét vizsgálatára.
„Az online és közösségi médiás kampányokban elkövetett jogsértések bizonyítása különösen nehéz. A jól megalapozott és átlátható döntések kulcsfontosságúak az ilyen ügyekben. Az ilyen határozatoknak pontosan meg kell jelölniük a jogsértéseket és a bizonyítékokat, és nem szabad kizárólag minősített információkra támaszkodniuk (amelyek csak háttérinformációként használhatók), mivel ez nem garantálná a szükséges átláthatóságot és ellenőrizhetőséget” – idézi a portál a jelentést.
Kiemelik, a nemzetközi rendelkezések nem tiltják, hogy az alkotmánybíróságok hivatalból hozzanak döntéseket. Ugyanakkor azon a véleményen vannak, hogy az alkotmánybíróságoknak a választások hivatalból történő érvénytelenítésére vonatkozó hatáskörét – ha van ilyen – a kivételes körülményekre kell korlátozni és egyértelműen szabályozni szükséges.
Azt írják, hogy a választás egy részének vagy egészének törlése csak nagyon kivételes körülmények között, végső megoldásként engedélyezhető, olyan esetekben, amikor a választási eljárás szabálytalanságai befolyásolhatták a szavazás eredményét. Ugyanakkor kijelentik, hogy a fellebbviteli szervnek mindenképp felhatalmazással kell rendelkeznie a választások megsemmisítésére, „ha a szabálytalanságok befolyásolhatták volna az eredményt”.
Azt is megjegyzik, hogy a választási eredményekkel kapcsolatos döntéshozatali folyamatot megfelelő és elégséges biztosítékoknak kell kísérniük, amik garantálják, hogy a tisztességes és objektív eljárást, illetve a kellően indokolt, egyértelműen megállapított tényeken alapuló döntést, és olyan jelentős szabálytalanságokat bizonyítanak, amelyek befolyásolhatják a választások végeredményét. Ugyanakkor az érintett feleknek lehetőséget kell biztosítani az álláspontjuk és a bizonyítékaik bemutatására. A választási ügyeket vizsgáló bíró mérlegelési jogkörét a törvényben előírt feltételeknek kell szabályozniuk és korlátozniuk. A döntést pedig ésszerű határidőn belül meg kell hozni.
A Velencei Bizottság ajánlása szerint a választási eredmények érvénytelenítésére vonatkozó döntéseket a legfelsőbb választási szervnek kell meghoznia, és a legfelsőbb bírói szervnek, az alkotmánybíróságnak vagy az erre szakosodott bíróságnak kell felülvizsgálnia.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!