Hétfőn megkezdődtek a szóbeli érettségik
Hétfőn megkezdődtek az érettségi kompetenciavizsgái. Román nyelvből január 27-29., anyanyelvből január 29-31., idegen nyelvből február 3-5., digitális ismeretekből pedig február 5-7. között tartják a szóbeli vizsgákat – írja az Agerpres az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend alapján.
Azok a diákok, akik ebben az időszakban ösztöndíjjal külföldön tanulnak, és nem vehetnek részt a hétfőn elkezdődött vizsgákon, május 30-a és június 4-e között fogják letenni a kompetenciavizsgákat.
Az írásbeli érettségi vizsgák időpontjai:
- június 10. – román nyelv és irodalom;
- június 11. – a szaknak megfelelő kötelező tantárgy;
- június 13. – a szaknak megfelelő választott tantárgy;
- június 15. – anyanyelv és irodalom a kisebbségi diákok számára.
Az érettségi eredményeit július 20-án teszik közzé, óvásokat már aznap be lehet nyújtani. Július 23-25. között meg lehet tekinteni a dolgozatokat, és további óvásokat lehet benyújtani. A végleges eredményeket július 30-án teszik közzé.
A minisztérium a klímaváltozással indokolta azt, hogy a korábbi évekhez képest jelentősen átalakította az érettségi menetrendjét, és télire hozta az érettségi kompetenciavizsgáit. Azt szerették volna, hogy a vizsgák biztosan ne tolódjanak át júliusra, amikor már egyre gyakrabban fordulhat elő kánikulai hőség, ami negatívan befolyásolná a diákok teljesítményét az olyan oktatási intézményekben, ahol nincs légkondicionáló. Az Edupedu oktatási szakportál szerint a tavalyi év után merülhetett ez fel kérésként, amikor több helyen is hőhullámban tartották a vizsgákat.
Egy másik érvként azt hozta fel a minisztérium a vizsgák korábbra időzítésére, hogy ezzel is segítenék a diákok elhelyezkedést, akiknek már felvételinél szükség van a diplomára.
Egyébként nem példanélküli, hogy a diákok télen szóbeliznek, 2018-ban is ekkor tartották a kompetenciavizsgákat.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!