Szijjártó Bukarestben: Az a célunk, hogy minél egyszerűbben lehessen átkelni Magyarország és Románia határán
2025. január 20. – 13:30
frissítve
„Abszolút pozitív benyomásokat szereztem, a céljaink ugyanis azonosak: a lehető legtöbb jót, a lehető legtöbb hasznot kihozni a magyar-román kapcsolatrendszerből mindkét ország, mindkét nemzet számára” – írta Facebook-oldalára hétfőn Szijjártó Péter magyar külügyminiszter, miután Bukarestben találkozott Emil Hurezeanu román külügyminiszterrel.
„Szomszédokként a közép-európai térség stabilitásában, békéjében és fejlődésében vagyunk érdekeltek” – folytatta beszámolóját Szijjártó, aki szerint román hivatali kollégájával a közös fejlesztési programok folytatásában, a kereskedelem fejlesztésében, az új határkeresztező utak építésében és a még szorosabb energetikai együttműködésben állapodtak meg.
Miután Románia schengeni csatlakozásával tizenkettőről huszonkettőre nőtt az átkelőhelyek száma a román-magyar határon, tovább fog bővülni az átkelők száma, előkészítették az ehhez szükséges megállapodást, illetve megkötötték a szerződést a magyarcsanádi Szent Gellért híd újraépítésére és a Szegedet Temesvárral összekötő vasútvonal megtervezésére is, közölte később a magyar külügy az MTI szerint.
„Így a jövőben is az a célunk, hogy minél több ponton, minél gyorsabban, minél egyszerűbben lehessen átkelni Magyarország és Románia határán” – idézte Szijjártó Pétert a közlemény.
A miniszter hozzátette, hogy Magyarországnak Románia igen fontos gazdasági partnere, a harmadik legfőbb exportpiaca, a szomszédos országba irányuló kivitel tavaly újabb csúcsot döntött. Megjegyezte, hogy mára több hazai cég is piacvezetővé vált Romániában, és példaként említette a Molt, a Wizz Airt, a Richtert és a Hellt.
Szijjártó elmondta, a földgázkereskedelmi együttműködés bővítéséről már megkezdődtek a tárgyalások a két ország vállalatai között. Kitért arra a projektre is, amelynek keretében Magyarország Romániával, Azerbajdzsánnal és Georgiával együttműködve zöld energiát tervez importálni a kaukázusi térségből. Elmondta, hogy most jegyzik be az ezt előkészítő vegyesvállalatot Bukarestben, és már a vezérigazgatót is kinevezték.
Szijjártó Tánczos Barna és Cseke Attila RMDSZ-es miniszterekkel is találkozott. „Nem véletlen, hogy Tánczos Barna és Cseke Attila is kulcspozíciókat kaptak – pénzügyminiszteri és fejlesztési tárca – az új román kormányban. Az a tény, hogy ezeket a tárcákat RMDSZ-es miniszterek viszik, az a bizonyíték arra, hogy az RMDSZ teljesítményét Romániában nagyra becsülik” – írta Facebook-oldalára a magyar külügyi tárca vezetője.
Tánczos Barna megköszönte a magyar kormány támogatását a schengeni csatlakozás létrejöttében, és közölte, további egyeztetésekről állapodtak meg, például Magyarország majd az ÁFA-behajtás hatékonyságának növelését illetően ad tanácsokat Romániának.
Mind Tánczos, mind Cseke Attila kiemelték, hogy az RMDSZ kormányzati szerepvállalása javítja a Románia és Magyarország közötti kapcsolatot.
Tartalmasabbá kell tenni a kétoldalú együttműködés alapját jelentő román-magyar stratégiai partnerséget, mondta Emil Hurezeanu román külügyminiszter, miután Szijjártóval tárgyalt. Kifejezte meggyőződését, hogy a közös munkán és együttműködésen alapuló nyitott, pragmatikus hozzáállás lehetővé teszi a kétoldalú kapcsolatok potenciáljának teljes kiaknázását – számolt be a külügyminisztérium az Agerpres szerint.
A felek egyetértettek abban, hogy az egyik fontos közös célkitűzés a kétoldalú gazdasági és ágazati együttműködés fejlesztése és elmélyítése a két ország valamennyi állampolgárát szolgáló közös beruházások megvalósítása révén olyan területeken, mint az infrastruktúra, a közlekedés és az energia.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!