Az elnökválasztás lebonyolítását szabályozó sürgősségi rendelet visszavonását követeli a POT

Bírálta szombaton a Fiatal Emberek Pártja (POT) a 2025-ös elnökválasztás lebonyolítását szabályozó sürgősségi rendelet, arra hivatkozva, hogy a jogszabály korlátozza szólásszabadságot – írja az Agerpres. A párt közleménye szerint a rendelet sürgős visszavonását kérik a kormánytól.

A POT ugyanakkor felszólítja a Ciolacu-kabinetet, hogy kezdeményezzen valódi párbeszédet a pártok és a civil társadalom között egy tisztességes választási szabályozás kidolgozásáról.

„Fenntartjuk magunknak a jogot, hogy a nemzetközi intézményekhez forduljunk a túlkapások miatt, és jogi lépéseket tegyünk a romániai demokrácia védelmében” – olvasható a közleményben.

A POT szerint a sürgősségi rendelet előírásai túlzottan korlátozzák a nyilvános kommunikációt, a politikai szereplők és a polgárok szabad véleménynyilvánításhoz való jogát, és a választási kampány átláthatóságának ürügyén megnyitják az utat a burkolt cenzúra előtt.

Az ellenzéki párt szerint ez a rendelet jogalapot teremt a politikai kommunikáció önkényes felügyeletére és szankcionálására. Teret enged az értelmezéseknek, mert nem húz éles határvonalat a törvényes és törvénytelen között. „Ez a joghézag önkényes cenzúrára hatalmazza fel azokat, akik a rendeletet alkalmazását felügyelik” – állapította meg a POT.

Az állásfoglalás szerint a jogszabályban előírt 15 és 50 ezer lej közötti, aránytalanul nagy bírságok a kisebb pártok és a független jelöltek véleménynyilvánítási szabadságát fenyegetik. Emellett a közösségimédia-platformokra vonatkozó szigorú szabályok bevezetése korlátozza a polgárok hozzáférését a különböző információkhoz, és visszatartja őket a választási vitákban való részvételtől, ami befolyásolja a pontos tájékozódáshoz való jogukat.

„Ezeknek az intézkedések alkalmazásával Románia olyan állammá válhat, ahol a véleményszabadság a hatóságok jóváhagyásától függ, és a polgárokat törvényhozási eszközökkel hallgattatják el” – állapította meg a POT.

Péntek este jelent meg a Hivatalos Közlönyben a 2025-ös elnökválasztás és az idén esedékes időközi helyhatósági választások megszervezéséről szóló sürgősségi rendelet. A jogszabály szerint az elnökválasztást belföldön vasárnap tartják. A szavazás 7 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget.

Nagy vitát voltot ki viszont, hogy külképviseleteken való szavazás. Az rendelet szerint pénteken és szombaton helyi idő szerint 7 órától 21 óráig lehet szavazni. Vasárnap a szavazás helyi idő szerint 7 órakor kezdődik, de romániai idő szerint 21 órakor a külképviseleti szavazóhelyiség választási irodájának elnöke elrendeli az urnák lezárását. Az urnazáráskor a szavazóhelyiségben tartózkodó, valamint a szavazóhelyiség előtt sorban álló választók 23 óra 59 percig leadhatják a szavazatukat. Ez a szabály érvényes a belföldi szavazóhelyiségekre is.

A sürgősségi rendelet szerint a jogszabály hatálybalépésétől számított harmadik naptól a külföldi lakhelyű vagy tartózkodási helyű romániai választópolgárok az Állandó Választási Hatóság honlapján regisztrálhatnak levélszavazásra egy online űrlap kitöltésével. Regisztráláskor csatolni kell a személyi igazolvány szkennelt vagy lefotózott másolatát és a külföldi hatóságok által kibocsátott tartózkodási engedély másolatát.

A levélben szavazó választóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a szavazólapot tartalmazó hivatalos válaszboríték legkésőbb a választás időpontja előtt négy nappal eljusson a levélszavazatokért felelős választási iroda címére. A külképviseleti szavazásnak nem feltétele a választó felvétele a külföldi választópolgárok névjegyzékébe.

Az elnökválasztási kampány időtartama alatt a jelöltek politikai hirdetésein fel kell tüntetni, hogy a tartalom kampányanyag. Emellett a politikai hirdetéseken szerepelnie kell a finanszírozó személyazonosságának (név, e-mail-cím, és – ha nyilvános – postacím; ha a finanszírozó jogi személy, akkor a székhely címe).

Célzott hirdetési technikák alkalmazása esetén ezt is fel kell tüntetni a kampányanyagon. A politikai hirdetésen emellett szerepelnie kell egy nyilatkozatnak arról, hogy a tartalom elkészítésére, elhelyezésére, népszerűsítésére, közzétételére és terjesztésére fordított összegek kizárólag a választási törvény által engedélyezett forrásokból származnak. Fizetett politikai hirdetés esetén ezt is fel kell tüntetni a kampányanyagon.

A sürgősségi rendelet szerint a felsorolt szabályok az online platformokon közzétett politikai hirdetésekre is érvényesek. Megszegésük 15 ezer és 50 ezer lej közötti bírsággal büntethető szabálysértésnek minősül. A szabálysértést az Állandó Választási Hatóság (AEP) állapítja meg, és a bírságot is ez az intézmény szabja ki.

A nagy közösségimédia-platformokon folytatott elnökválasztási kampánnyal kapcsolatos panaszokat (beleértve a szavazást megelőző napon és a szavazás napján benyújtott panaszokat is) kizárólag a Központi Választási Iroda (BEC) bírálja el. Ha panaszt megalapozottnak ítéli, a BEC elrendeli a törvénysértő tartalmak azonnali eltávolítását, és a döntését közli az AEP-pel. Az utóbbi hatóság feladata felszólítani a közösségimédia-platformot a törvénysértő tartalom eltávolítására. Ha az érintett platform öt órán belül nem tesz eleget a felszólításnak, akkor a működtetője megbírságolható, a büntetés összege pedig a vállalat forgalmának 5 százalékáig terjedhet.

A BEC határozatai a közzétételüktől számított 48 órán belül megfellebbezhetőek a bukaresti ítélőtáblánál – írja elő a sürgősségi rendelet

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!