Hamarosan átadják a felújított konstancai kaszinó épületét, amelynek munkálatait a kormány a fejlesztési minisztériumon keresztül finanszírozta – jelentette be Cseke Attila a Facebookon.
Felidézi, a felújítási munkálatok 2020-ban kezdődtek, és Cseke szerint várhatóan februárban adhatják át.
„Miután a munkálatokat és a felújított berendezést áttekintik a szakértők, illetve felkészítik azt a stábot, amely a restaurált épület állagmegőrzéséért felel, várhatóan februárban átadjuk a megújult tengerparti kaszinót, a szecessziós stílusban épített emblematikus épületet” – írta a miniszter a Facebookon, és néhány látványos képet is megosztott a felújított épületről.
A Fekete-tenger partján álló konstancia kaszinó a város egyik szimbóluma. Az 1910-ben felavatott épület Daniel Renard építész tervei alapján készült a francia Art Nouveau stílusában. Az első világháború során jelentős károkat szenvedő épületet először 1934-1937 között újították fel, majd másodszor 1985-1987 között esik át jelentősebb helyreállításon. Az utóbbi felújítás során a belső tereit is jelentősen megváltoztatták az eredetihez képest.
A rendszerváltás után a magas fenntartási költségekre hivatkozva bezárták, és évtizedekig elhagyatottan állt. Konstanca városvezetése 2006-ban megpróbálta felújítani, de az végül nem jött össze. Oda jutott az épület, hogy 2018-ban a műemlékvédelemmel foglalkozó Europa Nostra szervezet a kontinens hét legveszélyeztetettebb műemléke közé választotta.
Az Agerpres felidézi, hogy kaszinó (és a környező terület) felújítását több mint 11 millió euróra becsülték (egészen pontosan 56,627 ezer millió lej volt a szerződés értéke az áfával együtt). Arról most nem közöltek információt, hogy végül mennyibe került a felújítás. A fejlesztési minisztérium 2020-ban, a munkálatok megkezdésekor azt írta, hogy a restaurálás után az épület visszakerül a kulturális körforgásba, különböző eseményeket, kiállításokat, szimpóziumokat szerveznek majd benne.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!