Szigorúbban szabályozták a politikusok parlamenti élőzését

Szigorított a parlament a törvényhozók által elkövetett fegyelmi vétségekért kiróható büntetéseken, illetve összhangba hozza a képviselőház és a szenátus által alkalmazott szankcionálási szempontokat – írja az Agerpres.

A szenátorok és képviselők jogállásáról szóló, kedden elfogadott tervezet szerint a képviselőház, a szenátus, a házbizottságok vagy a frakcióvezetők üléseiről csak a képviselőházi, illetve a szenátusi főtitkárság tulajdonában levő eszközökkel, illetve az akkreditált médiaintézmények eszközeivel szabad élő közvetítést vagy felvételt készíteni máshonnan, mint a felvételt készítő törvényhozó frakciója számára kijelölt terület.

Egy másik cikkely megtiltja, hogy a képviselőház vagy szenátus üléstermében, a házbizottságok, illetve a frakcióvezetői bizottságok üléstermében transzparenst feszítsenek ki, fizikai vagy verbális erőszakot alkalmazzanak egy képviselővel, szenátorral vagy más tisztviselővel szemben.

A rendelkezések érvényesek a két ház különböző testületeinek együttes ülésén is.

Parlamenti fegyelmi vétségnek minősül a plenáris üléseken, a házbizottsági, szakbizottsági, frakcióvezetői bizottsági üléseken, illetve azokon kívül valamely tisztségviselővel szemben tanúsított sértő vagy becsületsértő magatartás.

A parlamenti fegyelmi vétségek esetében alkalmazható büntetések közé az új jogszabály a törvényhozók illetményének csökkentését is besorolja. A felsorolt vétségek az illetmény 50 százalékig terjedő levonásával büntethetők legtöbb hat hónapon át.

Egy másik szankció a felszólalási idő csökkentése legtöbb 10 másodpercre; ez a büntetés legtöbb 3 hónapon keresztül alkalmazható egy tisztségviselővel szemben alkalmazott szóbeli erőszak esetében.

További lehetséges szankció a vétséget elkövető frakció rendelkezésére álló személyzet és autópark legtöbb 6 hónapra történő megvonása.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!