Sérült a választási folyamat szabadsága, indokolta döntését az alkotmánybíróság
2024. december 6. – 22:28
Közzétette péntek este honlapján a romániai elnökválasztási folyamat érvénytelenítéséről hozott határozatának indoklását az alkotmánybíróság. Eszerint a választókat félretájékoztatták, az egyik jelölt pedig törvényt sértett a kampányfinanszírozása elhallgatásával.
A szavazás szabadságát sértette, hogy a választókat félretájékoztatták egy olyan választási kampány révén, amelyben az egyik jelöltet agresszíven népszerűsítették, a nemzeti választási törvények megkerülésével és úgy, hogy visszaéltek a közösségi médiaplatformok algoritmusaival, áll az indoklásban.
Az alkotmánybíróság szerint a választások manipulálása annál is inkább nyilvánvaló volt, hogy az egyik jelöltet népszerűsítő választási anyagokon nem tüntették fel a kampányanyagok 370/2004 törvény szerinti sajátos jeleit. Ezen túlmenően a jelölt a közösségi médiafelületeken is előnyben részesült, ami a választók akaratnyilvánításának torzítását eredményezte.
Ugyanakkor az indoklás arra is kitér, hogy az egyik jelölt megsértette az elnökválasztás kampányfinanszírozására vonatkozó választási jogszabályokat. Az Állandó Választási Hatósághoz benyújtott, a kampányköltségvetésére vonatkozó nyilatkozatok, amelyekben 0 lejről számolt be, ellentmondanak a belügyminisztérium és a Román Hírszerző Szolgálat tájékoztatásában szereplő adatoknak, írja az alkotmánybíróság, amely megállapítja, hogy a választási kampány finanszírozásának átláthatóságának elve sérült, és gyanú merült fel a választások tisztaságát illetően.
Az indoklásban az is szerepel, hogy az új elnökválasztás időpontjáról a kormány dönt, a jelenlegi államfő, azaz Klaus Iohannis pedig hivatalban marad az új elnök eskütételéig. Ezt korábban maga Iohannis is bejelentette.
Az alkotmánybíróság pénteken az elnökválasztás érvénytelenítéséről döntött, mindössze két nappal a Călin Georgescu és Elena Lasconi közötti második forduló előtt, miközben a külföldi szavazóhelyiségekben már elkezdődött a voksolás.
A döntést azután hozták meg, hogy csütörtökön többen is beadvánnyal fordultak a Legfelsőbb Védelmi Tanácshoz (CSAT), amelyben az elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítését kérték azokra az információkra alapozva, amelyek a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) titkosítás alól feloldott dokumentumaiban szerepeltek.
Friss bejegyzések
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!