Sorra érkeznek az elnökválasztás érvénytelenítésére vonatkozó kérések az alkotmánybírósághoz

2024. december 5. – 14:26

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA), a Totalitarizmus Tanulmányozásának Országos Intézete, a Calea Europeană hírportál és Cristian Terheș elnökjelölt is kérték csütörtökön az alkotmánybíróságot, hogy érvénytelenítse a romániai elnökválasztás első fordulójának eredményét, miután a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) dokumentumaiból kiderült, hogy a nyertes jelölt, Călin Georgescu kampányát egy másik állam támogatta, írta a G4Media.

A SNSPA azt kéri, Călin Georgescut távolítsák el a szavazólapokról és ismételjék meg az első fordulót. Remus Pricopie, a SNSPA rektora korábbi közleményében azt írta, az államfőválasztás első fordulójának megismétlése a törvények szigorú betartásával „alapvető kötelesség az állampolgárokkal és az ország jövőjével szemben”. A rektor úgy véli, az alkotmánybíróságnak el kellett volna halasztania hétfőn a választások eredményének hitelesítését, és nyomatékosabban kérnie kellett volna Călin Georgescu „0 lejből finanszírozott”, „atipikus és átláthatatlan” kampánya törvényességének ellenőrzését, idézte az Agerpres.

Pricopie hozzátette, „a rendkívül súlyos” új információk fényében az alkotmánybíróságnak még a csütörtöki nap folyamán össze kell ülnie és felül kell vizsgálnia a hétfői döntését. „Oroszország államcsínyt kísérelt meg, amelyet demokratikusnak tetsző mechanizmusokkal próbált leplezni, de közben alattomosan manipulálta a közvéleményt” – fogalmazott a rektor. Hangsúlyozta azt is, hogy jelen körülmények között az alkotmánybíróság felelőssége kizárni a jelöltek közül Călin Georgescut, az ügyészségnek pedig felelősségre kell vonnia mindazokat, akik valamilyen módon hozzájárultak a hazaáruláshoz.

Remus Pricopie szerint ha mindez elmarad, „lesújtó üzenetet közvetítünk: azt, hogy bár tudjuk az igazságot – miszerint Georgescu egy hazaáruló, akit Oroszország képzett, indított el és támogatott –, hagyjuk érvényesülni a Kreml által kitalált forgatókönyvet”. A rektor szerint ez a passzivitás nemcsak a választási folyamat integritását, hanem magát a romániai demokráciát is veszélyeztetné.

A Calea Europeană és a Totalitarizmus Tanulmányozásának Országos Intézete is azt kéri, hogy az alkotmánybíróság vizsgálja meg a CSAT dokumentumainak tartalmát, és ennek fényében döntsön az elnökválasztásról.

Cristian Terheș, aki már korábban is kérte az elnökválasztás első fordulójának érvényesítését, most azt kérte, hogy az alkotmánybíróság bírálja felül a korábbi kérést elutasító döntését.

Klaus Iohannis államfő szerdán jóváhagyta, hogy a Román Hírszerző Szolgálat, a Külföldi Hírszerző Szolgálat és a belügyminisztérium nyilvánosságra hozza azokat az információkat, amelyeket a Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén mutattak be.

A Külföldi Hírszerző Szolgálat anyagai rávilágítottak arra, hogy Románia orosz hibrid hadviselés célpontja volt, míg a belügyminisztérium dokumentumai bemutatták, hogyan manipulálták több mint 100 influenszert a TikTok kampányban. A Különleges Távközlési Szolgálat részletesen beszámolt a választási rendszerek elleni több mint 85.000 kibertámadás elhárításáról, amelyek célja a választási folyamat hitelességének aláásása volt. Ezek az anyagok összességében feltárták, hogy Georgescu kampányát nemcsak belső, hanem külső érdekek is befolyásolták, súlyos kérdéseket vetve fel a politikai integritás és a külföldi beavatkozás kapcsán.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!