Călin Georgescu kínai modell alapján szeretne privatizációt

2024. december 4. – 12:31

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Változtatna a jelenlegi piaci viszonyokon Călin Georgescu, miszerint külföldi cégek dominálják az alapvető szolgáltatásokat Romániában. Szerinte a külföldi cégeknek magasabb adót kellene fizetniük, mint a romániai vállalatoknak, mondta a Politiconak adott interjúban, amelyet a Digi24 idéz.

Georgescu Élelmiszer, Víz, Energia nevet viselő gazdasági tervének egyik legfontosabb állítása, hogy szeretné újraállamosítani az ország erőforrásait.

„Ha állami tulajdonba szervezed az erőforrásokat, és magad hasznosítod őket, akkor nincs szükséged egyetlen centre sem az Európai Uniótól... érted, mit mondok? Egy centre sem” – idézi a Digi a politikus nyilatkozatát.

A terve szerint ugyanakkor kedvezőbb adózási feltételeket biztosítana a román vállalatoknak, ami a szakértők szerint elűzheti a külföldi cégeket. Emellett azt is szeretné, hogy ha egy külföldi cég befektet Romániában, akkor a román államnak vagy egy román vállalatnak mindig többségi tulajdonosnak kellene lennie, azaz ők birtokolnák a cég legalább 51%-át, ami – a Digi24 megjegyzése szerint – teljesen a kínai modellt követi.

Számos szakértő kritizálta Georgescu gazdasági nézetét, köztük Radu Burnete, a Concordia Munkaadói Szövetség ügyvezető igazgatója, aki szerint nem szabad különbséget tenni aszerint, hogy egy vállalat román vagy külföldi. Szerinte a külföldi cégek több milliárd eurót hoztak az országnak, és több mint egy millió embernek biztosítottak munkát, és nélkülük nem lenne olyan a gazdaságunk, mint ma.

„Ha nem csatlakoztunk volna az Európai Unióhoz, és nem lennének ezek a külföldi befektetések, a románok jövedelme 60-70 százalékkal alacsonyabb lenne manapság” – nyomatékosított Radu Burnete.

Adrian Cadârlașu, a CFA elnöke szerint ezek a gazdasági nézetek teljesen szembemennek az európai értékekkel és egy pénzügyi válság felé vezetnek. „Egyetlen európai országban sem fordul elő ilyen, sehol egy demokratikus országban” – mondta. Szerinte egy ilyen döntés csakhamar az európai források blokkolását eredményezné.

Cadârlașu az ország erőforrásainak az államosításáról is nyilatkozott, szerinte az egyenes út lenne egy pénzügyi válsághoz. Megemlítette Venezuela esetét, amely a világ egyik legnagyobb olajtartalékával rendelkezik és a vállalatok államosítása után teljesen összeomlott.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!