Vasárnap fontos, hogy elmenj szavazni – de pontosan hová?
2024. november 29. – 10:40
A múlt vasárnapi államelnök-választás első fordulójának eredménye jócskán felrázta a politikai apátiában nyugvó romániai közhangulatot, a politikusaink és más, közéletre érzékeny szereplők azóta is a választási részvétel fontosságáról beszélnek. Menni kell és választani, ezt hallani mindenhonnan. Összefoglalom, mit kell tudni a vasárnapi parlamenti szavazásról.
Kiket választunk?
Nem untatnék senkit a romániai kétkamarás parlament részleteivel. A lényeg, hogy a parlamenti választásokon az ország 41 megyéjéből, Bukarestből és a diaszpórából is szavaznak a képviselőkre és a szenátorokra. Őket tehát listás szavazással választják meg, az arányos képviselet elvének megfelelően. Minden megye maga küldi a képviselőit és szenátorait a parlamentbe a pártok listáira leadott szavazatok alapján. A külföldön élők számára a pártok külön diaszpóralistát is állítanak. Csak azok a szervezetek küldhetnek képviselőt és szenátort a parlamentbe, akik országosan elérték az öt százalékos bejutási küszöböt, vagy teljesítették az alternatív választási küszöböt (négy megyében elérték a 20 százalékot).
Hol és hogyan szavazhatok?
Belföldön az államelnök-választással ellentétben most vasárnap nem szavazhatunk bárhol, hanem csak abban a megyében, ahová a személyi igazolványunk szól. Vasárnap, december elsején tehát nincs mese, haza kell menni.
Rengeteg diáknak nincs a tartózkodási helyéről igazolása, ami nagyban megnehezíti, hogy szavazzon a parlamenti választáson. Ezért indít a Kolozsvári Magyar Diákszövetség a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetséggel közösen ingyen buszjáratot az egyetemistáknak, hogy december elsején szavazhassanak. És ezért szeretnék azt a Kolozsváron tanuló egyetemisták, hogy levélben szavazhassanak.
Az ország a választások szervezése tekintetében választókerületekre (circumscripţii electorale) van osztva, ezek a listás szavazásnak megfelelően megegyeznek a megyékkel. Ezen belül pedig a településeken egy vagy több szavazókörzet (secții de votare) működik. Kistelepüléseken viszonylag egyszerű a helyzet, mert jellemzően egy szavazókörzet van. Nagyobb településen eggyel bonyolultabb a dolog, mert több szavazókörzetet tartanak számon.
A saját településeden (tehát ami a személyidben szerepel) elvileg csak egy körzetben szavazhatsz, mert a törvény szerint minden választásra jogosult polgárnak abban a körzetben kell szavazni, amely a lakcímhez van rendelve. Ez általában a lakhelyedhez közel van. A személyi szám és a családnév megadásával ezen az oldalon ellenőrizheted, hogy hol tudsz pecsételni.
Mégis, ha a személyi igazolványodon szereplő megyében, de egy másik településen tartózkodsz a választás napján, a törvény értelmében a megyei választókerület bármelyik szavazóhelyiségben tudsz szavazni. Ha például székelykeresztúriként aznap Csíkszeredában vagy, akkor a megyeszékhelyen is leadhatod a szavazatod.
Mi van akkor, ha van flotantom?
Ha különbözik a lakhely (localitatea de domiciliu) és a tartózkodási hely (localitatea de reședință), de utóbbit igazolja az a sokat emlegetett viză de flotant, akkor a tartózkodási helyen is lehet szavazni.
Fontos megjegyezni, hogy a lakosságnyilvántartók ilyenkor általában hosszabbított programmal működnek, hogy akik flotantot, ideiglenes lakcímigazolást szeretnének, azok sürgősségi eljárásban megkaphassák. Kolozsváron például szombaton 8-16 óra között, vasárnap pedig 8-21 óra között lesz nyitva a hivatal.
Mire van szükség a flotanthoz?
Több eset is van, ha saját tulajdonodban élsz (de értelemszerűen nem ott van hivatalosan a lakhelyed), ha albérletben élsz, ha valaki befogad vagy épp bentlakásban élsz.
Mind esetben szükség lesz egy típuskérésre, a személyazonosságot igazoló okmányra (személyi). Ezen kívül:
- ha saját tulajdonodban élsz, akkor egy olyan okmány, ami igazolja, hogy az a tiéd, például adásvételi szerződés, az öröklést igazoló dokumentum vagy telekönyv.
- ha albérletben élsz, akkor az adóhatóság által bejegyzett bérleti szerződés és a tulajdonostól egy nyilatkozat, amiben kijelenti, hogy az adott ingatlanban nem él 10 személynél több, és ők nem családtagok
- ha bentlakásban élsz, akkor egy érvényes diákigazolvány, illetve a bentlakással kötött bérleti szerződés (eredetiben és másolatban)
- ha valaki befogad, akkor a befogadónak kell igazolnia, hogy a saját lakásába fogad be.
Részletes információkért az adott város/megye lakosságnyilvántartójának a honlapját érdemes keresni. Például itt a Kolozs megye lakosságnyilvántartójának a honlapja.
Külföldön vagyok, hogy szavazhatok?
Külföldön élő román állampolgárként két módon tudsz szavazni. Az egyik, hogy elmész egy kijelölt szavazóhelyiségbe. A másik lehetőség, hogy levélben szavazol. A levélszavazáshoz legkésőbb október 17-ig regisztrálni kellett, tehát levélben már nem lehet szavazni. Ha most jutott eszedbe a szavazás, akkor el kell menni egy kijelölt szavazóhelyiségbe.
Viszont mindkét esetben igazolni kell a külföldi lakcímet, mert a külföldön tartózkodók az úgynevezett diaszpóra listára szavaznak.
Milyen okmány legyen nálam a szavazáskor?
Belföldön elsősorban személyi igazolvány (esetleg útlevél), ezeknek ideiglenes vagy elektromos formája is megfelel. Ezen kívül szolgálati útlevéllel és szolgálati diplomataútlevéllel is lehet szavazni.
Külföldi szavazáshoz milyen okmányra van szükségem?
Ha nincs romániai lakhelyed, de az állampolgárságod még megvan, akkor szavazni csak útlevéllel tudsz, amely tartalmazza a külföldi lakcímet.
Ha van romániai lakhelyed, de a hivatalos, igazolt tartózkodási helyed (localitatea de reședință) az adott országba szól, akkor ugyanaz a helyzet, mintha otthon szavaznál. Személyigazolvánnyal vagy útlevéllel lehet szavazni, ezeknek ideiglenes vagy elektromos formája is megfelel. Ezen kívül szolgálati útlevéllel és szolgálati diplomataútlevéllel is lehet szavazni.
Ha turistaként tartózkodom külföldön a szavazás napján, akkor nem szavazhatok?
Sajnos, akkor nem élhetsz a szavazati jogoddal.
A votstrainatate.ro oldalon minden szükséges infó megtalálható.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!