Asztalos Csaba: Nincs föltétlen szükség újraszámolásra az első forduló megismételtetéséhez
2024. november 29. – 15:24
Asztalos Csaba jogász, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke szerint az alkotmánybíróság akár a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) következtetései alapján is elrendelheti az első elnökválasztási forduló megismétlését, arra hivatkozva, hogy sérült a választójog, mert a kétes szavazatszerzési módszereivel Călin Georgescu torzította a versenyt, manipulálta a szavazókat, és csalással érte el, hogy őt támogassák.
A romániai jogrendszerben precedens nélküli helyzet állt elő azzal, hogy az alkotmánybíróság utasítására a Központi Választási Iroda (BEC) elrendelte az első elnökválasztási fordulóban leadott csaknem 9,5 millió szavazat újraszámolását, és az is megtörténhet, hogy az alkotmánybíróság akkor is elrendeli az első forduló megismétlését, ha a november 24-én leadott szavazatok újraszámolása nyomán nem módosul a jelöltek sorrendje – véli Asztalos Csaba jogász, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke.
A bukaresti döntéshozatali folyamatokra rálátással rendelkező intézményvezető emlékeztetett, hogy az alkotmánybíróság az első fordulóban 9. helyezett Cristian Terheș beadványa nyomán kérte fel a BEC-et az újraszámolás elrendelésére. Mint ismert, a vasárnapi fordulót a szélsőjobbos-populista, oroszbarát független Călin Georgescu nyerte 22,94 százalékos eredménnyel. Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) jelöltet hajszállal (mindössze 2740 szavazattal) megelőzve, 19,18 százalékos támogatottsággal befutott a második helyre.
A romániai közélet felfordulását előidéző Cristian Terheș a Román Nemzeti Konzervatív Párt (PNCR) jelöltjeként indult az elnökválasztáson, de júniusban még a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) közös listán szerzett európai parlamenti mandátumot, öt évvel korábban pedig a Szociáldemokrata Párt színeiben (PSD) jutott be az EP-be. A politikus az alkotmánybírósághoz benyújtott óvásában arra hivatkozott, hogy három bukaresti szavazókörzet Elena Lasconihoz írta azt a több mint 160 szavazatot, amelyeket az USR elnökjelöltjének javára az utolsó héten visszalépett, de a szavazólapon továbbra is szereplő Ludovic Orbanra adtak a választók.
Asztalos Csaba elmondta: a törvény szerint az alkotmánybíróság abban az esetben semmisítheti meg a választás eredményét, ha a szavazás és az eredmény megállapítása olyan csalással történt, amely megváltoztatta a mandátumkiosztást, vagy adott esetben a második választási fordulóban részt vevő jelöltek sorrendjét. Mivel Lasconit és Ciolacut mindössze 2740 szavazat választja el egymástól, kis számú szavazat eltérítése is elegendő a jelöltek sorrendjének módosításához. „Az alkotmánybíróság határidőhöz van kötve, ezért elvileg ma – pénteken – döntenie kell: visszautasítja az óvásokat, vagy semmissé nyilvánítja az első fordulót” – jelentette ki a CNCD elnöke, aki szerint az alkotmánybíróság olyan intézkedést kért, amit egy napon nem lehet véghezvinni, így voltaképp csapdába került.
A határidő ellenére Asztalos úgy látja, hogy az alkotmánybíróság „ebben az ellentmondásos helyzetben” pénteken halasztani fog, és várhatóan csak a jövő héten, az újraszámolás eredményeinek ismeretében dönt majd az első elnökválasztási forduló esetleges megismétlésének elrendeléséről. Csakhogy a bírák akkor már egy másik szempontot is figyelembe vehetnek. A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ugyanis csütörtök délután, tehát az alkotmánybíróság ülése után jutott arra a következtetésre, hogy a TikTok nem tartotta be a BEC előírásait, és ezzel olyan mértékben juttatta előnyhöz az elnökjelöltek egyikét (Călin Georgescut), hogy az a voksolás eredményét is befolyásolta. Mint ismert, a nemzetbiztonságért felelős testület szerint a kínai közösségimédia-platform a kivételezett államfőjelölt posztjain nem tüntette fel, hogy választási hirdetésről van szó, míg az ellenjelöltek „láthatóságát” exponenciálisan csökkentették a TikTok választási tartalmakat kiszűrő algoritmusai.
Asztalos elmondta, hogy az alkotmánybíróság akár a CSAT következtetéseinek figyelembevételével is elrendelheti az első elnökválasztási forduló megismétlését. Ez akkor történhet meg, ha a bírák kiterjesztik a törvény értelmezését a teljes választási folyamatra. „Vagyis nem csak a szavazás napján történt esetleges csalásokat veszik figyelembe, amelyeket Cristian Terheș is jelzett a beadványában. Hanem megállapítják, hogy a kampányban sérült a választójog, mert a szavazatszerzési módszereivel Călin Georgescu torzította a versenyt, manipulálta a szavazókat, csalással érte el, hogy rá szavazzanak. A választójog azért sérült, mert a szavazó nem szabadon gyakorolhatta ezt a jogát. A választóknak joguk van teljeskörű és hiteles információk birtokában dönteni a jelöltekről” – magyarázta a CNCD elnöke, hangsúlyozva, hogy nem föltétlen ért egyet a törvény értelmezésének ilyenfajta kiterjesztésével.
Asztalos elmondta azt is: számára nem világos, hogy az alkotmánybíróságnak milyen jogalapja van a CSAT álláspontjának figyelembevételére. „Ez ugyanis nem egy óvás” – jelentette ki. Azt viszont megjegyezte: szerinte Călin Georgescut nem lehet kizárni a választási versenyből bírósági úton, amivel egy konstancai székhelyű civil szervezet próbálkozik, ez ugyanis az alkotmánybíróság hatásköre. Az alkotmánybírák pedig csak akkor vizsgálhatják meg Georgescu jelöltségének érvényességét, ha nem csak az első forduló, hanem az elnökválasztási folyamat megismétlését rendelik el, amire Asztalos szerint nincs törvényes lehetőség „De ha mégis történik, akkor Georgescut nagyon könnyű lesz kizárni, hiszen sokkal több jogalapot nyújtott erre, mint a korábban kizárt Diana Șoșoacă” – vélekedett a CNCD elnöke. Hozzátette: reményei szerint az első forduló megismétlésének elrendelése esetén az alkotmánybíróság útmutatást ad majd számos részletkérdésre is, többek között arra, hogy felkerül-e a szavazólapra Marcel Ciolacu, aki már bejelentette visszalépését.
Mindenesetre az alkotmánybíróság pénteken 14 órától ismét ülésezik, miközben javában zajlik a szavazatok újraszámolása. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă szerint a kisebb megyék már a nap folyamán befejezhetik a műveletet, de a jelentős lakossággal rendelkező térségekben leadott, és főleg a külföldről érkező szavazatok újraszámolása késhet. Az is elmagyarázta: ha az alkotmánybíróság csak jövő héten dönt, és úgy ítéli meg, hogy olyan csalás történt, amely radikálisan megváltoztatja a jelöltek sorrendjét, és emiatt elrendeli a választás megismétlését, akkor a törvény előírásai szerint az első fordulót december 15-ére, a másodikat pedig december 29-ére kell kiírni.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!