Ezért nem lehet egy nap alatt újraszámolni több mint 9 millió szavazatot

2024. november 28. – 19:15

Másolás

Vágólapra másolva

Több gyakorlati akadálya is van annak, hogy a romániai elnökválasztás első fordulójában leadott több mint 9 millió szavazatot egy nap alatt, pénteken 14 óráig újra lehessen számolni, ahogy azt az Alkotmánybíróság kéri, írja egy megyei választási iroda volt elnökének nyilatkozata alapján a G4Media.

A lapnak névtelenül nyilatkozó szakértő szerint a szavazatszámlálás folyamata ellen a jegyzőkönyvek lezárása előtt lehet kifogást emelni, a határidő lejárta után ugyanis már nem lesz aki megszámolja a szavazólapokat, a több mint 18 ezer választási körzetben szolgálatot teljesítő emberek megbízatása véget ér.

Arra, hogy mennyi időbe telik a szavazatok újraszámlálása, jó példa az a 2009-es eset, amikor a Központi Választási Iroda elrendelte az érvénytelen szavazatok újraszámlálását. Akkor mindössze 138 476 szavazólapról volt szó, de azt is három napig számolta 15 ember.

Az újraszámlálás elhúzódik azért is, mert a szavazatok egy része már eljutott a bíróságok archívumába, egy részük még a prefektúrák épületében van, a külföldön leadott szavazatok pedig még útban vannak Romániába.

Az Állandó Választási Hatóság elnöke, Toni Greblă az Alkotmánybíróság csütörtöki határozatára úgy reagált, hogy pénteken 14 óráig lehetetlen újraszámolni a romániai elnökválasztás első fordulójában leadott kb. 9 millió szavazatot. Elmondta azt is, hogy a választási jegyzőkönyvek összesítése során egyetlen kifogás sem érkezett a szavazatszámlálás törvényességére vonatkozóan.

Az Alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójában leadott érvényes és érvénytelennek nyilvánított szavazatok újraszámolását kérte csütörtökön a Központi Választási Irodától (BEC) Cristian Vasile Terheş elnökjelölt beadványa alapján és a következő ülés időpontját november 29-én, pénteken 14 órára tűzte ki.

Az elnökválasztás második fordulójának kampánya csak azután kezdődhet el, miután az alkotmánybíróság érvényesítette az első forduló eredményeit, és hivatalossá válik, hogy melyik két jelölt jutott tovább.

Elena Lasconi, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnökjelöltje, aki az eredeti eredmény szerint másodikként bejutott az elnökválasztás második fordulójába, a demokrácia elleni támadásnak véli az Alkotmánybíróság határozatát. A legtöbb szavazatot elnyerő független Călin Georgescu nem kommentálta a határozatot.

Cristian Tudor Popescu publicista, politikai elemző szerint ez a lépés nemcsak politikailag indokolatlan, hanem veszélyes is, mivel hozzájárulhat az ország politikai és társadalmi destabilizálásához. CTP szerint a döntés célja nem az igazságosság biztosítása, hanem a választások második fordulójába bejutott Elena Lasconi eltávolítása a versenyből.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!