Vasárnap ismét át kell állítani az órákat, ami a vasúttal utazókat fogja leginkább érinteni

2024. október 26. – 13:44

Másolás

Vágólapra másolva

Október 27-én kezdődik a téli időszámítás, ezért vasárnap 4 órakor az órákat 3-ra állítják vissza. Vasárnap épp ezért 24 órás helyett 25 órás lesz.

Az óraátállítás nemcsak a szervezetünket viseli meg, jelentősen érinti a vasúti közlekedést is. A Román Vasúttársaság (CFR) szombati közleménye szerint 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – írja az Agerpres. A CFR közlése szerint a 81 érintett járat közül 57-et az állami vállalat, 24-et magánvállalatok üzemeltetnek.

Az összefoglalójuk szerint vasárnap hajnalban a személy- és tehervonatok a mentrend szerinti időpontban hagyják el az indulási állomást a nyári időszámítás szerinti 4 óráig, amelyből 3 óra lesz. A nyári időszámítás szerinti 4 óra után forgalomban lévő személyszállító vonatok megállnak a legközelebbi állomáson, és ott vesztegelnek egy órát, amíg a téli időszámítás szerinti időpontban indulnak tovább. Ez alól a szabály alól, csak azok a járatok jelentek kivételével, amelyeknek már csak kis távolságot kell megtenniük a célállomásig.

A nyári időszámítás szerinti 4 óra után forgalomban lévő tehervonatok megállás nélkül a célállomásig közlekednek.

Mivel a szomszédos országok is átállnak a téli időszámításra, a határállomásokon áthaladó vonatok 2024. október 27-én az érvényben lévő menetrend szerint közlekednek.

Az óraátállítást először az I. világháború idején alkalmazták energiatakarékossági okokból, de a háborús helyzet elmúltával eltörölték. A széles körű bevezetését a '70-es évek olajválsága hozta el. Romániában is azért vezették be 1979-ben, hogy villamosenergiát takarítsanak meg vele. Évekig úgy volt, hogy az EU-ban eltörlik az évenkénti kétszeri átállítás kötelezettségét, de egyelőre lekerült a téma az illetékesek napirendjéről, és esélytelennek tűnik, hogy azt újra felvegyék.

Az általánossá válása óta fejlődött a technológia, változott az emberek életmódja és a használt eszközeik is, így egyre kevésbé meggyőzők már az energiatakarékossági érvek. Az emberek pedig rendre panaszkodtak, hogy ez így nem jó. Ennek nyomán az Európai Parlament 2018 februárjában felkérte az Európai Bizottságot az óraátállítás szükségességének a felülvizsgálatára. A bizottság konzultációt kezdeményezett. 4,6 millió választ kaptak európaiaktól, akiknek 84 százaléka az időátállítás ellen foglalt állást. Az EB 2018 szeptemberében új irányelvre tett javaslatot, amely megszüntetné az évszakokhoz kapcsolódó óraátállítást. Ez után kellett volna megállapodjanak a tagállamok, hogy melyik időszámítást, a télit vagy a nyárit fogják alkalmazni, de ez elég sok problémát és fejtörést okozott. A megállapodás sürgősségét előbb a világjárvány, majd az ukrajnai háború tette a prioritási rangsor végére.

Azzal, hogy most minként áll a javaslat, a Telex foglalkozott részletesebben. A lényeg, a tagállamok közösen kellene megállapodjanak arról, hogy melyik időszámítást használják, mert különben megtörténhet, hogy a szomszédos országok időszámításában két órányi eltérések is lehetnek, (például akkor, ha Magyarország a nyári, míg Románia a téli időszámítást választaná), és akkor nagyon széttöredezhet az egységes uniós piac. A tagállamoknak viszont azóta se nagyon sikerült megállapodni arról, hogy nekik melyiket lenne érdemes egységesen használni.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!