Marcel Ciolacu elismerte, hogy eddig hibásan kezelték a drogfogyasztás visszaszorítását

2024. október 21. – 11:08

Másolás

Vágólapra másolva

Marcel Ciolacu miniszterelnök elismerte, hogy mindeddig hibásan kezelték a drogfogyasztás visszaszorításának feladatát, mert a függőségtől kezelés és nem büntetés révén lehet megszabadulni – írja az Agerpres. A PSD államfőjelöltje a programjának bemutatásakor beszélt erről vasárnap a parlament épületében.

Ciolacu elmondása szerint a fiatalokkal folytatott beszélgetésein ráeszmélt, hogy mindeddig „teljesen elhibázottan” kezelték a drogfogyasztás kérdését. „Nem a büntetés szünteti meg a függőséget, hanem a kezelés. Három plakát és két lejárt szavatosságú szórólap pedig nem jelent megelőzést. Eljött az ideje, hogy ezek a fiatalok valóban érezzék, hogy valaki a pártjukon áll, aki nem ítélkezik és nem szigeteli el őket, hanem segít a gyógyulásukban” – mondta a politikus.

Kifejtette, az országos drogellenes ügynökséget az egészségügyi minisztériumnak kell alárendelni, „mert ott a helye”. „A rendőrség már megkezdte a drogkereskedők elfogását és börtönbe zárását, de az államnak gondoskodnia kell az áldozatokról, és esélyt kell adnia ezeknek a fiataloknak a normális életre” – fogalmazott.

Prioritás a bentlakások építése

Hozzátette, programja a fiatalok foglalkoztatottságát növelő intézkedéseket is tartalmaz, és országos prioritásként kezeli a bentlakások építését.

„Ha nem akarjuk, hogy elmenjenek, akkor támogatnunk kell minden tanulni akaró és dolgozó fiatalt, hogy itt, az országban boldoguljanak. Ez a kötelességünk. Már egymilliárd eurót fektetünk be abba, hogy a duális oktatási rendszeren keresztül szakemberek új generációját neveljük fel” – mondta Ciolacu.

Beszélt a népességfogyásról és a lakosság elöregedéséről is, amelyet szerinte akkor sikerül megállítani, ha a fiatalok ismét elkezdenek bízni a hazájukban, lehetőséget, biztonságot és a boldogulás reményét látják meg benne.

Románia nem fog részt venni semmiféle háborúban

A miniszterelnök szerint az ország biztonságát „száz százalékban” garantálja az Amerikai Egyesült Államokkal fenntartott stratégiai partnerség és az ország NATO-tagsága, és azt is kijelentette, hogy „Románia nem fog részt venni semmiféle háborúban”.

„Igen, modernizáljuk a hadseregünket és befektetünk a védelmi iparba, mert ez természetes, de a hadsereg modernizálása nem sorkatonai, hanem hivatásos katonai szolgálatot jelent” – mondta a PSD elnöke.

Az ukrajnai helyzetről kijelentette, Románia békéjének biztosítása szempontjából számára létfontosságú Ukrajna támogatása. „Nem akarunk új szomszédokat a keleti határainkon! Továbbra is támogatni fogjuk Ukrajna függetlenségét és szuverenitását. Ezzel párhuzamosan készen kell állnunk arra, hogy a háború végeztével részt vegyünk Ukrajna újjáépítésében. Románia rendkívüli pénzügyi, logisztikai és emberi erőfeszítéseket tett Ukrajna támogatására” – emlékeztetett Ciolacu.

A politikus az Amerikai Egyesült Államokkal való stratégiai partnerség kibővítését sürgette, ugyanakkor kijelentette, Románia továbbra is megbízható partner lesz az Európai Unió számára, és szükségesnek tartja, hogy Románia álláspontjára odafigyeljenek a fontos döntések meghozatalakor.

Ciolacu „nagy győzelemnek” nevezte, hogy az Európai Bizottságnak első alkalommal van egy román alelnöke is, és kijelentette, hogy Románia az év végéig a schengeni térség teljes jogú tagjává válik. A sikerekhez sorolta, hogy Románia teljesítette az Amerikai Egyesült Államokkal szembeni vízumkötelezettsége eltörlésének feltételeit, és azt is kijelentette, hogy 2026-ban az ország csatlakozni fog a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD), ami beruházásokat, fejlődést és az életszínvonal emelkedését eredményezi majd.

Megígérte, hogy ha államelnök lesz, minden romániai állampolgár tudni fogja, mire költi a közpénzeket. Kifejtette, elnökként a külkapcsolatokban a gazdasági érdekeket fogja előtérbe helyezni, ezért „minél nagyobb méretű” repülőgépen fog külföldi látogatásaira utazni, amelyen elférnek az „erős gazdasági delegációk”.

„A legfontosabb romániai vállalatok vezetői mellett akarok lenni, ahogyan a fejlett országok vezetői is teszik” – mondta.

A Via Transilvanica modellértékű, a hagyományos román termékek új piacokat kellene meghódítsanak

Ciolacu a kulturális és szellemi identitás megerősítése érdekében a Via Transilvanica modelljének követését ajánlja, amelynek valós gazdaságélénkítő hatása van. Ugyanakkor célkitűzésként fogalmazta meg, hogy a romániai hagyományos termékek új piacokat hódítsanak meg és világszerte elterjedjenek.

Marcel Ciolacu programjában a következő öt évre 155 milliárd eurós állami beruházási tervet javasol olyan területeken, mint az infrastruktúra, az oktatás, az egészségügy, a technológia, a mezőgazdaság és a versenyképes ipar. A PSD elnöke szerint Románia történelmi esély előtt áll, a következő öt évben az Európai Unió tizedik gazdasági hatalmává nőheti ki magát.

Ciolacu „mélyreható átalakulást” javasol, áttérést az „importalapú fogyasztáson alapuló” gazdaságról egy olyan gazdaságra, amely „az ipari beruházások, a hazai termelés és az export révén növekszik”. Ennek érdekében indítványozza Ciolacu a 155 milliárd eurós állami beruházási tervet a következő öt évre.

„A legnagyobb tét az ország újraiparosítása. Az évi több mint 10 milliárd eurós ipari beruházásokkal képesek leszünk az országban előállítani mindazt, ami a nemzetgazdaság számára elengedhetetlen (...) Egy modern és versenyképes újraiparosítást javasolok, amelyben az állami tőke ösztönzi a privát szakmai szaktudást és az innovációt” – mondta Ciolacu.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy az utóbbi 20 évben 17 kormánya volt Romániának, és ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy az országnak kiszámíthatóságra és stabilitásra van szüksége.

Kifejtette, országos terve öt alapvető célkitűzésre épül, ezek: a jövedelmek és a vásárlóerő növelése, az ország újraiparosítása, az autópályák befejezése, esélyegyenlőség az oktatásban és az egészségügyben, és a diaszpórában élő románok tiszteletben tartása.

Ciolacu beszélt a külföldön dolgozó román állampolgárok hazaköltözésének kilátásairól is. Azt mondta, nem elég, hogy ezek az emberek a külföldihez hasonló fizetést kapjanak itthon, hanem életkörülményeiknek, az utaknak, kórházaknak és iskoláknak is el kell érniük a befogadó ország szintjét.

„Végre igazságot szolgáltattunk 3,8 millió nyugdíjasnak. Ez a második hónap, hogy a nyugdíjasok megemelt nyugdíjat kaptak. És továbbra is emelni fogjuk, mert ezek a keményen dolgozó emberek megérdemlik a tiszteletünket! Ugyanakkor 2025. január elsejétől az európai minimálbérhez fogunk igazodni. Bruttó 800 eurós jövedelemről van szó 1,4 millió munkavállaló számára. És szeretném csökkenteni az adóterheket az alacsony és közepes jövedelműek számára, hogy az embereknek több pénzük maradjon a családjukra” – mondta Ciolacu.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!