Nicu Ștefănuță azt kéri, hogy a mentális zavarokat hivatalosan is elismerjék betegszabadság-kérelmezési indokként

A munkaügyi minisztériumhoz fordult Nicu Ștefănuță, az EP-alelnöke annak érdekében, hogy a mentális zavarokat hivatalosan is elismerjék betegszabadság-kérelmezési indokként – írja közleményében az EP-képviselő.

A mentális egészség minden ember jólétének lényeges eleme, és figyelmen kívül hagyása súlyos következményekkel járhat mind az egyénre, mind a társadalom egészére nézve. Ștefănuță a közleményében felhívja a figyelmet arra, hogy míg a fizikai egészség a munkavállalói jogok tekintetében jól szabályozott, a mentális egészség nem kap ugyanilyen figyelmet. Sok esetben a mentális zavarokkal élők a társadalmi megbélyegzés vagy a szakmai következményektől való félelem miatt nem szívesen kérnek segítséget.

A munkaügyi minisztériumnak küldött levélében Ștefănuță arra kéri az illetékeseket, hogy tisztázzák, milyen jogi kezdeményezéseik vannak azzal kapcsolatban, hogy a mentális zavarokat a betegszabadság hivatalos indokaként ismerjék el, illetve tervezik egyáltalán egy jogszabály megalkotását.

Érvelése szerint az olyan problémák, mint a depresszió, a szorongás vagy a kiégés ugyanolyan mértékben befolyásolják az emberek munkaképességét, mint a fizikai betegségek. „A munkavállalóknak lehetősége kell legyen arra, hogy ilyen helyzetekben betegszabadságot vegyenek ki anélkül, hogy a megbélyegzéstől vagy a munkahely elvesztésétől kelljen félnie. Jelenleg a munkavállaló csak pszichiáter által készített orvosi jelentés alapján kaphat betegszabadságot ilyen okból” – olvasható a közleményben.

Az EP-képviselő szerint lényeges lenne, hogy jogszabállyal kötelezzék a munkáltatókat arra, hogy a mentális egészséggel kapcsolatos megelőző intézkedéseket tegyenek. „A pszichológiai tanácsadási programoknak, a rugalmas munkaidőnek és a mentálisan egészséges munkakörnyezet megteremtésének minden vállalatnál alapértelmezetté kell válnia” – írták. Arról is érdeklődött a képviselő a minisztériumnál, hogy milyen tájékoztató és tudatosító kampányokat tervez a mentális egészség fontosságáról és a mentális zavarok korai jeleinek felismeréséről a munkáltatóknak és munkavállalóknak.

„A stressz, a szorongás és a depresszió a második leggyakoribb munkahelyi egészségügyi probléma, amely az európai munkavállalókat érinti. Európa-szerte közel 45 százalék azoknak a munkavállalóknak az aránya, akik azt állítják, hogy olyan kockázati tényezőket tapasztalnak, amelyek kedvezőtlenül befolyásolhatják mentális egészségüket. A mentális egészség nem luxus, hanem alapvető szükséglet. Összehangolt erőfeszítésekre van szükség az e problémákkal kapcsolatos megbélyegzés megszüntetéséhez és az emberek korai segítségkérésre való ösztönzéséhez” – idézi a közlemény Ștefănuțát.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!