A Temesvár és Szeged közötti vasúti összeköttetés helyreállításáról állapodtak meg

Memorandumot írt alá szerdán a román és a magyar fél a Temesvár és Szeged közötti vasúti összeköttetés helyreállításáról – közölte a Facebook-oldalán Sorin Grindeanu. A szállításügyi miniszter beszámolója szerint Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel írták alá azt a dokumentumot, amelynek értelmében helyreállítják a vasúti összeköttetést a két város között.

Szijjartó Péter beszámolójából az is kiderül, hogy európai forrásokból szeretnék megépíteni a két várost összekötő vasútvonalat. Az aláírt memorandum rögzíti egy közös munkacsoport létrehozását, továbbá a megvalósíthatósági tanulmány mielőbbi elkészítését is.

„A Szeged és Temesvár közti vasúti összeköttetés egyértelműen érdeke mindkét országnak, gazdasági és nemzeti szempontból egyaránt” – idézi Szijjártó Pétert az MTI.

Az Agerpres összefoglalója szerint a találkozón számba vették az Óbéba (Beba Veche) és Kübekháza közötti új határátkelő megnyitásának előkészületeit, amit a tervek szerint 2027-ig meg fognak nyitni, és szó esett a Magyarcsanád-Nagycsanád közötti közúti Maros-híd építéséről. Szijjártó szerint a két kormány elkészítette és már be is adta a Magyarcsanád és Csanád közötti Szent Gellért híd újjáépítésére vonatkozó pályázatot az Európai Unióhoz, s ez kifejezetten jó értékelést kapott, úgyhogy várják a felek a szeptemberi eredményhirdetést.

Grindeanu beszámolója szerint a témák között szerepelt az Óvári-Szatmárnémeti, illetve az Arad-Nagyvárad gyorsforgalmi utak megépítésére kiírt versenytárgyalások helyzete is, tekintve, hogy ezek az utak rákapcsolódnak majd a magyarországi közúti hálózatra.

„A szomszédokkal mindig jobb jóban lenni, mint rosszban. És különösen igaz ez akkor, amikor a szomszéd ország területén nagy magyar nemzeti közösség él” – jelentette ki Szijjárt, aki újra kiállt Románia teljes körű schengeni tagsága mellett.

„Egyrészt rendkívül élénk a gazdasági-kereskedelmi együttműködés, másrészt pedig az Erdélyben, Székelyföldön élő magyarság, illetve a nálunk élő román közösség is folyamatosan utazik a határon keresztül, ezért mindkettőnknek az a nemzeti érdeke, hogy Románia minél előbb tagja legyen a schengeni övezetnek” – mondta, és ennek kapcsán arról számolt be, hogy a magyar kormány az idei soros európai uniós elnöksége alatt próbál minél több lépést megtenni annak érdekében, hogy a két ország határán megszűnjön végre az ellenőrzés, megszűnjenek a hosszú sorok, valamint használatba lehessen venni az összes olyan utat, amelyek egyelőre zárva vannak, mert nincsen rajtuk „határőr bódé”.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!