Nyilas Misi ösztöndíjprogram: bővült az erdélyi támogatók köre, de lehetnének többen is

2024. május 30. – 10:21

Nyilas Misi ösztöndíjprogram: bővült az erdélyi támogatók köre, de lehetnének többen is
A Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület ösztöndíjasai pályaorientációs, önismereti és anyanyelvápoló képzésen Kolozsváron 2024 februárjában – Fotó: a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület Facebook-oldala

Másolás

Vágólapra másolva

A 2024/2025-ös támogatási évre már elektronikusan is lehet jelentkezni a hátrányos helyzetű iskolásoknak havi ösztöndíjat biztosító Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület pályázatán. Az egyesület alapítója, Péntek János nyelvészprofesszor és Dénes Ida, kapcsolattartásért felelős munkatárs szerdán sajtótájékoztatón hívták fel a figyelmet a 21 éve működő ösztöndíjprogramra. Az eseményen jelen volt az a hat volt és jelenlegi ösztöndíjas is, akiknek egy németországi cég adományozott egy-egy laptopot.

2003 óta az egyesület majdnem 6000 tanulónak közvetített rendszeres támogatást, a szétosztott ösztöndíjak összege meghaladja a kétmilliárd eurót. Az ösztöndíjat, amelynek jelenlegi összege havi 27000 forint (kb 340 lej) civil adományokból biztosítják: jelenleg több mint 300 támogatóval dolgoznak, és minél több támogatót sikerül bevonzani, annál több ösztöndíjasa lehet a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesületnek. Most 267 tanuló kap ösztöndíjat, 2023-ban 33-an fejezték be a középiskolai tanulmányaikat, és 38 új támogatottat vettek fel.

„Amiben a mi programunk egyedülálló, az az, hogy mi nem olyan tehetségekkel foglalkozunk, akik már valahol nagyon kitűntek. Hálistennek vannak, akik megkapják a kellő támogatást családi környezetből is, elit iskolába járnak, tehetségprogramokba is bekapcsolódhatnak, mentorálják őket. Mi ebben a nagyon szegregált román és romániai magyar társadalomban és iskolarendszerben azokat szeretnénk támogatni, akik tehetségként nehezebb helyzetben vannak, hátrányos helyzetben, azt is mondhatnám, hogy veszélyeztetettek” – magyarázta Péntek János. „Persze nem gondoljuk azt, hogy megváltjuk a világot, mert csak ebből az ösztöndíjból nem lehet megélni, de úgy gondoljuk, hogy ez egy elköteleződést, felelősséget, bátorítást jelent” – tette hozzá.

Azt érezhetjük, hogy meg vagyunk fizetve azért, mert tanulunk, és mert sikerül kiemelkednünk a hátrányos helyzetünk ellenére

Fazakas Emőke a Beszterce-Naszód megyei Bilakról származik, a faluban csak az ő családjuk magyar. 2018 óta, hetedik osztályos korától a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület ösztöndíjasa. Az ösztöndíj érettségiig jár, de a támogató ezután is folytathatja pártfogoltja rendszeres segítését az ún. Barátság Programban. Ez történt Emőke esetében is, aki most a Kolozsvári Műszaki Egyetem másodéves hallgatója villamosmérnöki szakon.

Az ösztöndíjprogramról annak idején a középiskolai vallástanárnőjétől szerzett tudomást, aki arra biztatta, hogy jelentkezzen, mesélte. „Ez a program sok mindenben segített. Elsősorban motiválja a diákot abban, hogy továbbtanuljon, de egy feedback is az eredményeire. Azt érezhetjük, hogy meg vagyunk fizetve azért, mert tanulunk, és mert sikerül kiemelkednünk a hátrányos helyzetünk ellenére” – mondta.

Ahhoz, hogy magyar iskolába járjon, Emőkének hetedik osztályos korától ingáznia kellett a szomszédos Sófalvára, később pedig Besztercére, ahol természettudományi líceumban érettségizett. „Érettségi után jött a gondolat, hogy lehet, hogy műszaki egyetemen szeretnék továbbtanulni, de elsősorban a szociális munka szakot szerettem volna, ahová jelentkeztem is, viszont a két egyetemet párhuzamosan végezni nem volt a legegyszerűbb, és valamennyire a tanáraim a szociológia karon is arra biztattak, hogy talán jobb lenne a Műszaki Egyetemre több időt fordítani, és majd utána, ha úgy érzem, visszatérhetek hozzájuk” – mesélt a pályaválasztásáról.

„A villamosmérnöki szakon nagyon sokmindennel foglalkozunk, ezen a hétvégén például egy robotika versenyen voltam, és rájöttem arra, hogy szeretem ezt a hardware részét is, amikor a saját kezeddel meg kell építs valamit, és talán a jövőben szeretnék ezen a téren dolgozni, viszont az emberi részét is fontosnak tartom, például szeretném, ha csapatmenedzser lehetnék majd egy műszaki cégnél” – válaszolt, amikor arról kérdeztem, hogy milyen munkahelyet szeretne leginkább.

Emőke nem ismeri a támogatóját, de igyekszik minél személyesebben fogalmazni a rendszeres beszámolólevelekben. „Benne maradtam a Barátság Programban, nagyon örülök, mivel a kolozsvári élet pénzügyi szempontból nem egyszerű, és ez a pénzösszeg nekem egy plusz. Ha ehhez még hozzáteszem az egyetemi ösztöndíjat, meg a cégek által adott ösztöndíjat, akkor ez elég, hogy fenntartsam magam, nem kell dolgoznom mellette. De ha megnézzük, hogy mit jelent műszaki egyetemen ösztöndíjasnak lenni, akkor talán nem is lenne rá idő, hogy mellette még dolgozzak is” – jegyezte meg.

A Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület munkatársai és támogatottjai Péntek János nyelvészprofesszorral, alapítóval az egyesület sajtótájékoztatóján 2024. május 29-én, Kolozsváron – Fotó: a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület Facebook-oldala
A Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület munkatársai és támogatottjai Péntek János nyelvészprofesszorral, alapítóval az egyesület sajtótájékoztatóján 2024. május 29-én, Kolozsváron – Fotó: a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület Facebook-oldala
Többségük érettségi után is továbbtanul

Péntek János örömmel számolt be arról, hogy van olyan volt ösztöndíjas is, aki támogató lett a Nyilas Misi programban. A legtöbb támogató egyébként magyarországi (ezért közöl minden összeget forintban az egyesület) és az akadémiai szférából származik, de lassan nő az erdélyi támogatók száma is. „Bennünket folyamatosan zavart, hogy különösen kezdetben kevés erdélyi támogató volt. Leginkább a mi ismeretségi körünkből, egyetemről kerültek ki a támogatók” – mondta a nyelvészprofesszor, hozzátéve, hogy az értelmiségi elit mellett az erdélyi magyarságnak van gazdasági és politikai elitje is, akiktől több támogatást vártak volna.

Támogatóként jelenleg minimum évi 180 ezer forintnak megfelelő összeggel (kb 2300 lej) lehet csatlakozni, ami egy ösztöndíjas 324 ezer forintos évi támogatásának a felét teszi ki. Természetesen lehet többet is adományozni, van olyan támogató, aki 8-10 ösztöndíjas támogatását is vállalja. Az ösztöndíj havonta 27000 forint (kb 340 lej). Mint elhangzott, a magánszemélyek mellett baráti társaságok, egyetemi tanszékek, alapítványok, egyesületek is csatlakoztak, illetve van néhány kiemelkedő adomány is: Korponai Erzsébet zentai orvosnő halála után jelentős összeget hagyott a programra, Oplatka András történész, újságíró pedig a Prima Primissima díja mellé kapott 15 millió forintos pénzjutalom felét juttatta el az egyesülethez, sorolta Péntek János. Kiemelte még többek között Somogyi Péter oxfordi agykutatót, aki nem csak támogató, de sok munkatársát, volt tanítványát szervezte be támogatónak.

A Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület politikától, egyházaktól független kezdeményezés, amely az ösztöndíjakat a civil támogatásokból, átlátható módon ítéli oda, hangsúlyozta Péntek János. Mint mondta, a működést a támogatásokból levont 10 százalékból fedezik, illetve az utóbbi időben pályáztak a Bethlen Gábor Alapnál és a Communitas Alapítványnál, de ezt az összeget kizárólag rezsiköltségre fordították.

A tehetségtámogató programba az a 6-10. osztályos diák kerülhet be, akinek jó a tanulmányi eredménye (az átlaga 8,50 feletti), olyan családban él, ahol az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az 1500 lejt havonta, és aki vállalja, hogy legalább az érettségit megszerzi a romániai magyar közoktatásban. A pályázókról az iskolai eredmények igazolása mellett többek között osztályfőnöki ajánlót is kérnek, és sikeres elbírálás esetén a továbbiakban is követik a teljesítményének, családi helyzetének alakulását, akár családlátogatásokkal is.

Amennyiben a támogató érettségi után is szeretné segíteni az ösztöndíjast, akkor ezt a Barátság Programban teheti meg, amit az egyesület már nem szabályoz.

„Az ösztöndíjas köteles félévente beszámolni a munkájáról, ezt eljuttatjuk a támogatóhoz, a támogató tudja, hogy ki az ő ösztöndíjasa, de az ösztöndíjas nem feltétlenül ismeri személyesen a támogatóját, csak akkor ha ezt a támogató felajánlja neki” – mondta Péntek János.

„Például Somogyi Péter professzornak azon túl, hogy a támogatói kört segített bővíteni, van saját ösztöndíjasa és nagyon odafigyel rá, hogy segítse a tanulmányaiban, támogatja abban, hogy eljusson Kolozsvárra még középiskolásként, hogy belelásson az egyetemi életbe, olvasnivalót ajánl neki” – részletezte Dénes Ida. Mint elhangzott, volt, aki fogorvosi ellátást fizetett a támogatottjának, egy másik támogató pedig évente saját költségen meghív hat ösztöndíjast egy hétre Budapestre, hogy szabadon felfedezhessék a várost.

A tehetségtámogató program pályázati felhívásáról és a támogatási lehetőségekről az egyesület honlapján részletes információk érhetőek el, ahogy az elbírálás menetéről és a pályázatokról döntő kuratórium összetételéről is.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!