Világszerte egyre növekszik a médiára nehezedő politikai nyomás, miközben a fél világon választások lesznek idén – hívta fel a figyelmet a sajtószabadság világnapján a Riporterek Határok Nélkül (RHN) szervezet, amely idén is közzétette éves sajtószabadság-jelentését.
A Riporterek Határok Nélkül 22. jelentése szerint továbbra is Norvégiában a legkedvezőbb a média helyzete, míg az utolsó, 180. helyet Eritrea foglalja el, Szíria után, foglalta össze az Agerpres.
Románia négy helyet javított 2023-hoz képest, így az idei jelentésben a 49. a listán. Az RHN szerint „Romániában sokszínű és viszonylag pluralista a médiatér, ami termékeny talajt biztosít a közérdekű tényfeltáró anyagok számára. Azonban a médiafinanszírozás átláthatóságának hiánya – különösen az állami finanszírozásoké –, valamint a piaci nehézségek aláássák a tájékoztatás megbízhatóságát és a médiába vetett bizalmat” – tették hozzá.
Magyarország öt helyet javított 2023-hoz képest, most a 67. a listán. Az RHN szerint Orbán Viktor „ragadozóként” támadja a sajtószabadságot, a pártja parancsai szerint működő valódi médiabirodalmat épített ki, a független sajtótermékeknek azonban jelentős piaci pozícióik vannak, ugyanakkor politikai, gazdasági és szabályozási nyomásnak vannak kitéve.
A jelentés szerint Magyarország Málta (73. hely) és Görögország (88. hely) mellett a harmadik legrosszabb helyezést érte el Európában, emelte ki a Telex.
Idei jelentésében a szervezet kiemeli, hogy „a nemzetközi közösségből hiányzik a politikai akarat az újságírók védelmére vonatkozó elvek végrehajtására” Gázában. Azt írják, több mint 100 palesztin újságírót ölt meg az izraeli hadsereg, közülük legalább 22-t munkavégzés közben.
Az RHN arra is rámutat, hogy „aggasztóan csökken” a média függetlenségének támogatása és tiszteletben tartása, miközben 2024-ben világszerte választásokat szerveznek.
A jelentés szerint a világ országainak több mint háromnegyedében a politikai szereplők állandó résztvevői a propaganda- vagy dezinformációs kampányoknak. Ez a részvétel 31 országban „szisztematikus” az RHN szerint.
Sajtószabadság tekintetében a legnagyobb visszaesés a tálibok vezetése alatt álló Afganisztánban (178. hely, 26 helyet csúszott vissza), Togóban (113. hely, 43 helyet csúszott vissza) és Ecuadorban (110. hely, 30 helyet csúszott vissza) tapasztalható. Ezzel szemben javult a helyzet Chilében (52. hely, 31 helyet javított), Brazíliában (82. hely, 10 helyet javított) és Lengyelországban (47. hely, 10 helyet javított) – idézte a jelentés adatait az AFP.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!