Tervezet: a belügyi rendvédelmi szervek is bevethetők katonai célokra

Bizonyos feltételek mellett a belügyminisztériumi rendvédelmi szervek katonai célok szolgálatába állíthatók, Románia pedig megvédheti a területén kívül veszélybe került állampolgárait is – írja elő az új védelmi törvény tervezete, amelyet kedden bocsátott közvitára a védelmi minisztérium.

A jogszabályjavaslat rendelkezik a romániai katonai és polgári képességek hibrid fenyegetések esetén történő bevetésének módozatairól is.

A védelmi minisztérium szerint az új törvény elfogadására azért van szükség, mert az ország védelmét harmonizálni kell a NATO és az Európai Unió közös biztonság- és védelempolitikájának keretében megvalósuló kollektív védelemmel, idézi az indoklást az Agerpres.

A jogszabályjavaslat nem az úgynevezett katonai doktrínára alapoz, hanem azokra az országos és minisztériumi szintű védelemtervezési dokumentumokra, amelyek normatív keretet biztosítanak az Országos Védelmi Stratégia (SNA) és a Katonai Stratégia (SM) végrehajtásához.

A tervezet:

  • rendelkezik az ország védelmében részt vevő erők típusairól és a védelmi képességi igények meghatározásának módjáról;
  • megteremti a jogi keretét a védelmi kérdésekkel kapcsolatos EU- és NATO-határozatok végrehajtásának;
  • kiegészíti a külföldi fegyveres erők Románia területére történő belépéséről, állomásoztatásáról, műveleteiről vagy átutazásáról szóló 2007/291-es törvényt;
  • rögzíti az egységes, intézményközi stratégiai szintű vezetés elvét;
  • jogi keretet biztosít a katonai és polgári képességek külföldi bevetésére a veszélyben lévő román állampolgárok védelmében;
  • lehetővé teszi a belügyminisztériumi rendvédelmi szervek bizonyos feltételek mellett történő militarizálását;

A külföldön veszélybe került román állampolgárok védelmét szolgáló intézkedéseket a tervezet értelmében az államfő rendelheti el a miniszterelnök javaslatára, emelte ki a G4Media, hozzátéve, hogy a törvénymódosítás hátterében az állhat, hogy jelenleg Romániának nincs törvényes eszköze a Moldova vagy Ukrajna területén élő állampolgárainak védelmére az oroszországi fenyegetésekkel szemben. Moldova Köztársaságban mintegy 600 000 moldovai-román kettős állampolgár él.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!