Az oktatási módszerek felülvizsgálatát kéri a Koalíció az Oktatásért Szövetség a próba-képességvizsgák gyenge eredményei miatt

2024. február 27. – 17:57

Másolás

Vágólapra másolva

A tanulási és az értékelési folyamatok felülvizsgálatát sürgeti a Koalíció az Oktatásért Szövetség a próba-képességvizsgák és a PISA-tesztek gyenge eredményei miatt – írja az Agerpres.

Keddi közleményében a szakmai szervezet emlékeztetett arra, hogy a matematika próba-képességvizsgán a diákok közel 60 százaléka nem érte el az 5-ös, több mint 80 százalékuk pedig a 7-es osztályzatot. Románból valamivel jobbak voltak az eredmények: a tanulóknak csak a 26 százaléka nem érte el az 5-öst, de 57 százalékuk 7-es alatti osztályzatot kapott. A kisebbségek esetében anyanyelvből – a többségük nyilvánvalóan magyar – a résztvevők 82,9 százaléka kapott legalább 5-ös jegyet.

A szövetség ezért úgy véli: a matematika területén egyértelműen szükség van a tanterv reformjára, hogy ez a tantárgy „relevánsabbá, a valós életben alkalmazhatóbbá és motiválóbbá váljon”. Ezt támasztja alá a szervezet szerint az is, hogy a 2022-es matematikai PISA-felmérésben a romániai 15 évesek 49 százaléka nem érte el az alapkészségek szintjét sem.

A közlemény szerint a PISA-felmérés azt is megmutatta, hogy a diákok családi háttere is befolyásolja az eredményeiket, mert a hátrányos helyzetű gyerekek csak kis arányban teljesítettek jól a teszteken. Az egyenlőtlenségekre rávilágítanak a tavalyi képességvizsgák eredményei is: országosan a tanulók közel 40 százalékának volt 5-ös alatti az átlaga, míg a városokban 14 százalék volt ez az arány.

Közleménye szerint a szakmai szervezet olyan méltányos oktatási rendszer kialakítását szorgalmazza, amelyik elősegíti a valódi tanulást és a kompetenciák fejlesztését a végzősök profiljának megfelelően. Emellett egy olyan „formatív és szabványosított” folyamatos értékelést tart szükségesnek, amelyik a tanulóknak a kompetenciák fejlesztése terén elért előrehaladására összpontosít.

A szövetség úgy véli, hogy a fontosabb országos vizsgák – mint például a 8. osztály végi képességfelmérő vizsga – jelenlegi formájukban „csak indokolatlan nyomást gyakorolnak a gyerekekre és a tanárokra egyaránt”. Ez a rendszer a szervezet szerint „nem megfelelő” a 12 osztályos kötelező oktatás keretében, mert „tovább ösztönzi a kizárólag a vizsgatárgyakra és a korrepetálási szolgáltatásokra való összpontosítást”.

A Koalíció az Oktatásért Szövetség többek között a következő intézkedéseket szorgalmazza:

  • a tanterv (tantárgyak) felülvizsgálata és összehangolása, valamint az oktatás hozzáigazítása a tanulók fejlettségi szintjéhez, a tanév hosszához és rendjéhez, hogy az oktatás a valós életben szükséges kompetenciák fejlesztéséhez kapcsolódjon;
  • az interdiszciplinaritás bevezetése annak érdekében, hogy ténylegesen biztosítsa a végzősök profiljában meghatározott összes kompetencia elsajátítását;
  • konkrét programok bevezetése a városi és a vidéki települések közötti jelentős tanulási különbségek megszüntetésére;
  • a tanárok alap- és továbbképzésének javítása, különös tekintettel az értékelési és adatfelhasználási komponensre;
  • az iskolai autonómia ösztönzése az összes tanintézet számára kötelező minőségi minimumkövetelmények meghatározása mellett;
  • az átláthatóság és kiszámíthatóság biztosítása a felmérő vizsgák tartalmának és javítási útmutatójának kidolgozásakor.

Nélküled nem tudunk működni

A Transtelex egy órányi működése nagyjából 80 lejbe kerül. Az olvasói mikroadományok azonban nem tartanak ki a hónap végéig. Legyél te is a támogatónk, csak veled együtt lehet Erdélynek saját, független lapja.

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!