10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét az ország több megyéjében
10 ezer füst- és szénmonoxid érzékelőt oszt szét a lakosság körében a tűzoltóság közreműködésével a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (DSU) és a Sürgősségi Helyzetek Főfelügyelősége (IGSU) – tájékoztat a főfelügyelőség. Az eszközöket az Együtt a biztonságért partnerség részeként az E.ON és a Delgaz Grid ajánlotta fel a hatóságoknak, akik aztán díjtalanul szétosztják Fehér, Brassó, Krassó-Szörény, Călărași, Kovászna, Dâmbovița, Hargita, Hunyad, Iași, Máramaros, Maros, Neamț, Olt, Suceava, Teleorman, Temes, Vaslui és Vrancea megyékben.
A mostani adományozási akció része annak a tájékoztató kampánynak, amivel az érzékelők otthoni telepítésének fontosságára szeretnék felhívni a lakosság figyelmét.
„A füst- és szén-monoxid-érzékelő nem luxus, hanem létszükséglet – egy védőpajzs, amely megmentheti életünket és vagyonunkat” – idézi a közlemény a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság igazgatóját, Raed Arafatot.
Romániában tavaly több mint 6600 lakástűz (átlagosan napi 18) volt. A Sürgősségi Helyzetek Főfelügyelőségének statisztikái szerint ezekben összesen 1125 embert sérült meg, közülük 268-nak halálosak voltak a sérülései. Ezek az eszközök abban segíthetnek, hogy még időben jelzik, ha gázszivárgás van a lakásban, vagy tűz ütött ki, ami emberélteket menthet és csökkentheti az anyagi károkat.
Az IGSU adatai szerint a romániai lakástüzeket leggyakrabban a hibás vagy tisztátalan kémények okozzák (33%), majd az elektromos berendezések hibája (23%) és a fűtőberendezés szakszerűtlen használata (14%) következik. A kémények tisztításának az elmulasztása, az elektromos berendezések szakszerűtlen üzemeltetése és a fűtőberendezések szakszerűtlen használata miatt tavaly összesen 94 ember halt meg füst- és szénmonoxid mérgezésben.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!