Hétfőtől teljesen működőképes a délkeleti NATO-hadtest erdélyi parancsnoksága
2023. október 23. – 17:12
A románok és a bolgárok egyaránt nagyobb biztonságban érezhetik magukat a nagyszebeni délkeleti többnemzetiségű NATO-hadtest parancsnokságának a működőképessé válásával – jelentette ki Dragoş Dumitru Iacob vezérőrnagy, a nagyszebeni hadtest parancsonka hétfőn.
Nagyszebeni sajtótájékoztatóján a tábornok elmondta, a parancsnokság arra törekszik majd, hogy részt vegyen a város közösségi életében. Kifejtette: a parancsnokság Nagyszebenbe telepítése nemcsak a megyeszékhely lakóinak biztonságát növeli, hanem az összes román és bolgár állampolgárét is, a délkeleti hadtest fő feladata ugyanis Románia és Bulgária védelme.
A vezérőrnagy tájékoztatása szerint az ukrajnai háború miatt a hadtest-parancsnokságot a tervezettnél egy évvel korábban tette működőképessé a NATO. „Most készen állunk teljesíteni azokat a küldetéseket, amelyeket a tervezéskor nekünk szántak” – jelentette ki. Magyarázata szerint a parancsnokság feladata háború esetén irányítani a NATO-erők szárazföldi műveleteit Románia és Bulgária területén.
„Ha a helyzet úgy kívánja, készek vagyunk fegyverrel megvédeni Románia és Bulgária területét. Kétségtelenül ez a küldetésünk. Reméljük, hogy soha nem lesz rá szükség, de ha mégis, biztosítom önöket, hogy az általam irányított parancsnokság a szövetséges erőkkel együtt megteszi, amit meg kell tennie, és megvédi ezt az országot és Bulgáriát” – nyilatkozta Dragoş Dumitru Iacob.
A tábornok elmondta azt is, hogy a nagyszebeni délkeleti többnemzetiségű hadtest költségvetése 350 millió euró, és 17 tagállam – köztük Románia – katonái alkotják.
A délkeleti többnemzetiségű hadtest parancsnokságának teljes körű működésbe lépése alkalmából Klaus Iohannis államfő is elküldte üzenetét. Iohannis szerint a fekete-tengeri térség stabilitásának pilléreként Románia a továbbiakban is hozzá fog járulni a regionális és euroatlanti biztonság javításához. Az elnök üzenetét Mihai Şomordolea államtanácsos olvasta fel a Nagyszebenben tartott hétfői ceremónián.
Iohannis kiemelte, a délkeleti többnemzetiségű hadtest parancsnoksága ma már el tudja látni a NATO keleti szárnyán, a fekete-tengeri térségben rá háruló szerepet. „Ez egy fontos pillanat Románia számára, amelyet a politikai, diplomáciai és katonai szinten tett tartós és közös erőfeszítésekkel értünk el, és amelyhez szövetségeseink is jelentősen hozzájárultak” – fogalmazott.
Az államfő hangsúlyozta, hogy továbbra is kiemelt cél a NATO elrettentő és védelmi pozíciójának hosszú távú megerősítése a Fekete-tenger térségében a madridi csúcstalálkozó történelmi jelentőségű döntései, illetve az idei vilniusi csúcs határozatai alapján. Az elnök rámutatott, a szövetségesek közötti egység és szolidaritás létfontosságú, „különösen Oroszország Ukrajna elleni illegális és brutális agressziója közepette”.
„A közelmúltban az ukrán dunai kikötők ellen elkövetett támadások, elítélendő háborús bűnök, növelik a biztonsági kockázatokat Románia és egyben a NATO határainál” – nyomatékosította, kiemelve, hogy a NATO a valaha volt legerősebb politikai-katonai szervezet.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!