A Békás-szoros Neamț megyéé marad egy jogerős bírósági ítélet nyomán

A Békás-szoros Neamț megyéé marad egy jogerős bírósági ítélet nyomán
A Békás-szoros – Fotó: Getty Images

A Marosvásárhelyi Táblabíróság elutasította a Hargita megyei önkormányzat fellebbezését, így Neamț megye közigazgatási területének része marad a Békás-szoros, Székelyföld egyik legkiemelkedőbb látványossága, a Békás-szoros – Nagyhagymás Nemzeti Park része. Az ítéletről Adrian Niță, Neamț megye prefektusa számolt be kedden a Facebook-oldalán.

A Békás-szoros és a körülötte fekvő 700 hektáros terület hovatartozása azt követően vált kérdésessé, hogy az 1996-ban elfogadott 7-es törvény előírta a települések határainak rögzítését a kataszteri iratokban. 1998-ban a két megye kataszteri hivatala azt rögzítette egy jegyzőkönyvben, hogy a nagy turisztikai potenciállal rendelkező terület Almásmezőhöz tartozik, és ezt a jegyzőkönyvet Gyergyószentmiklós akkori alpolgármestere is aláírta. Ennek a jegyzőkönyvnek a megsemmisítésére és a megyehatár kiigazítására irányultak az ezt követő székelyföldi kezdeményezések.

Közel 10 év pereskedés után Hargita Megye Tanácsa 2019-ben pert nyert Neamț megyével szemben alapfokon a ploiești-i bíróságon, 2020-ban azonban a Ploiești-i Táblabíróság jogerősen elutasította a Hargita megyei és a gyergyószentmiklósi önkormányzat keresetét. A két önkormányzat perújítást kért, de a Ploiești-i Táblabíróság 2021-ben ezt is elutasította.

Hargita megye önkormányzata 2022-ben arra hivatkozva indított újabb bírósági eljárást a Hargita Megyei Törvényszéken, hogy az 1998-ban készült jegyzőkönyvben Gyergyószentmiklós és a Neamț megyei Almásmező község közötti megyehatár nem azonos azzal a határral, amely a romániai közigazgatási határokról szóló 1968-as törvényben szerepel, noha ez a törvény az utolsó, amely közigazgatási határokról rendelkezett az ország területén. A Hargita megyei önkormányzat szerint ugyanakkor, mivel a két település közötti határ egyben megyehatár is, az azt kijelölő bizottságban az érintett megyei önkormányzatok képviselőinek is helyet kellett volna kapniuk, foglalta össze a Székelyhon.

A Hargita Megyei Törvényszék tavasszal Neamț megye javára döntött, elfogadva a moldvai fél azon indokát, hogy a kereset elkésett, illetve, hogy az ügyben már született jogerős bírósági ítélet. Ezt az ítéletet erősítette meg most a Marosvásárhelyi Ítélőtábla.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!