Az alkotmánybíróság elkaszálta azt a törvényt, ami az állami nyugdíjak és fizetések halmozását szabályozta

Az alkotmánybíróság helyt adott csütörtökön a legfelsőbb bíróság óvásának, és alaptörvénybe ütközőnek nyilvánította a nyugdíj és a fizetés halmozását szabályozó törvényt – közölték az Agerpresszel alkotmánybírósági források. A kifogásolt törvény a nyugdíjkorhatárt elérő személyek munkaviszonyának folytatását szabályozta volna.

Az alkotmánybíróság szerint a jogszabály nem teljesíti a jogegységesség elvét, és sérti az alkotmánybírósági döntések kötelező tiszteletben tartásának elvét. Ugyanakkor a tervezetet a parlament két háza nem a megfelelő sorrendben fogadta el. A törvény mindezek mellett az egyértelműségre és kiszámíthatóságra vonatkozó alkotmányos előírással, valamint a jogállamiság elvével is szembemegy – érvel a bírói testület.

Az alkotmánybíróság mindezek miatt teljes egészében alaptörvénybe ütközőnek ítélte meg a jogszabályt.

Az idén júniusban megszavazott törvény lényegében azt szabályozta volna, hogy az állami alkalmazottak a nyugdíjkorhatár elérése után milyen körülmények vállalhatnak munkát, illetve megtiltotta a nyugdíj és fizetés halmozását, tehát ameddig aktívak a munkában, addig nem lettek volna jogosultak nyugdíjra.

A most elkaszált törvény értelmében a központi és helyi hatóságok és közintézmények, állami vállalatok, illetve többségében köztulajdonban lévő vállalatok alkalmazottai a munkáltató évenkénti beleegyezésével a nyugdíjkorhatár elérése után is folytattathatták volna a munkát ugyanazon munkaszerződés vagy kinevezés alapján. A jogszabály úgy ír szerint állami intézmények és vállalatok nyugdíjkorhatárt elért alkalmazottainak a törvény hatályba lépésétől számított 30 napon belül írásban kellett volna közölniük, hogy nyugdíjba vonulnak-e vagy folytatják a munkát.

A nyugdíj és az állami fizetés halmozását megtiltó törvény hatálya alól a következő kategóriák jelentettek volna kivételt: a választott közméltóságok, illetve azok, akik mandátumának idejét konkrétan az alkotmány szabja meg; a pedagógusok; a helyi hatóságok által órabérrel alkalmazott, otthoni idősgondozást végző személyek; az örökségi nyugdíjra jogosult gyermekek és a munkavállalási joggal rendelkező, harmadfokú rokkantsági nyugdíjra jogosult személyek; az állami kórházak és intézmények egészségügyi alkalmazottai; a fogyatékkal élők személyes gondozói; a szülészek; az egyházi vagy művészi funkciókat betöltő személyek; a Román Akadémia tagjai.

A törvény ugyanakkor nem akadályozta volna meg a nyugdíjasokat abban, hogy a versenyszférában munkát vállalva fizetésüket és öregkori járandóságukat is megkapják.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!