Tanügyminiszter: az elmúlt évtized közpolitikáit tükrözi a romániai egyetemek gyengébb szereplése a Shanghai Rankingben
2023. augusztus 19. – 12:33
A romániai felsőoktatási intézmények besorolása a Shanghai Ranking nemzetközi egyetemi rangsorba az elmúlt évtized közpolitikáit tükrözi, ugyanakkor újabb érv a szeptembertől életbe lépő felsőoktatási törvényben szereplő reformok alkalmazása mellett, reagált Ligia Deca tanügyminiszter az Edupedu.ro oktatási szakportálnak arra, hogy a 2023-as shanghaji általános rangsorban egyetlen romániai egyetem sem szerepel.
A tárcavezető szerint ezt az eredményt annak fényében érdemes értelmezni, hogy milyen kritériumok szerint áll össze a Shanghai Ranking toplistája. A pontok 30 százalékát például az teszi ki, hogy az adott intézmény végzettjei és tanárai között hány olyan van, akit Fields-éremmel vagy Nobel-díjjal jutalmaztak. A világon mindössze 12 olyan ország van, amelynek az egyetemén Fields-éremmel kitüntetett oktatók dolgoznak és csak 12 országnak van több mint 20 Nobel-díjasa, emlékeztet az Edupedu.ro.
A tanügyminiszter szerint annak, hogy a romániai egyetemek idén kimaradtak a globális shanghaji ranglistából, a következők az okai:
- az utóbbi 30 évben Romániában alulfinanszírozott volt a kutatás más uniós tagállamokhoz képest; a 2023-as költségvetésben 60 százalékkal több pénzt különítettek el kutatásra, ennek az erőfeszítésnek azonban néhány év múlva látszik majd az eredménye, tette hozzá
- hiába magas a kutatók teljesítménye a romániai egyetemeken, ha a pontszám 30 százalékát a Nobel-díj és a Fields-érem teszi ki
- a hazai felsőoktatási minőségét más szempontok szerint mérik, a cél a minőségi tömegoktatás kialakítása volt, miután 1990-től jelentősen megnőtt az egyetemi hallgatók száma, a tanárokat pedig a felkészültségük és a pedagógiai készségeik alapján választották ki, miközben a shanghaji ranglistán elsősorban a kutatási eredményeket pontozzák
Ligia Deca nyilatkozatában arra is kitér, hogy Románia Alkotmánya garantálja az egyetemi autonómiát, ezért a felsőoktatási intézmények átszervezésével, erőltetett egybeolvasztásával a tanügyminiszétrium nem számol.
A tanügyminiszter felsorolta a romániai egyetemek nemzetközi versenyképességét támogató eddigi és a tervezett intézkedéseket, megemlítve többek között, hogy
a tanári bérek növelése után új, a nemzetközi ranglistákon szereplő intézményekéhez közelebb álló követelményrendszert dolgoznának ki az előadótanári és professzori címek megszerzésére,
anélkül azonban, hogy a pedagógiai készségeket, amelyeket a a nemzetközi értékelések nem tükröznek, elhanyagolnák.
Mint a Transtelex is megírta, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) 2023-ban nem került fel a Shanghai Ranking szerinti legjobb ezer egyetem listájára, bár a legutóbbi, 2022-es tudományterületek szerinti nemzetközi rangsorban négy tárgyból is a legjobb 500 között szerepel. A kolozsvári egyetem már három éve az egyetlen romániai felsőoktatási intézmény, amely felkerült az általános listára.
Az idei kimaradás hírére Daniel David rektor úgy reagált, hogy a BBTE már nem tudja egymaga ellensúlyozni az országos felsőoktatási politika súlyos hibáit és határozatlanságát. A rektor szerint legalább három romániai egyetem szerepelne ebben a nemzetközi rangsorban akkor, ha az 1948-as rezsimváltáskor nem választják le róluk az orvosi képzést vagy ha 1989 után újra egyesítették volna ezeket az intézményeket. Az orvosbiológiai terület ugyanis az, ahol a legtöbb tanulmányt közlik és amelyek a leginkább idézettek. A Shanghai Rankingben szereplő egyetemek között elvétve akad csak olyan, amelynek ne lenne orvosbiológiai képzése is, figyelmeztetett a BBTE rektora.
David szerint az akadémiai átszervezést, az erőforrások csoportosítását Romániában elsősorban a helyi és a személyes érdekek gátolják.
A rektor hangsúlyozta azt is, hogy a BBTE semmilyen külső támogatást nem kapott arra, hogy továbbra is rajta maradhasson a ranglistán, erre nincs kidolgozva semmilyen kiválósági stratégia. Daniel David szerint ugyanakkor az egyetem minden tőle telhetőt megtett: növelte az alkalmazottak publikációinak számát, kezdeményezte az orvosbiológiai terület kifejlesztését, de az eredményekhez idő kell. A BBTE országos szinten az elsők között van az Essential Science Indicators (ESI) mutató szerint és a QS 2024-es ranglistáján is története legjobb eredményét érte el, emelte ki.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!