A kormány lemondott a négy új hadihajó beszerzéséről, mert elszálltak az árak

2023. augusztus 9. – 11:35

A kormány lemondott a négy új hadihajó beszerzéséről, mert elszálltak az árak
A haditengerészet különleges erőinek katonai a Ferdinánd király fregatt fedélzetén egy hadgyakorlat során 2022 júniusában – Fotó: Mihai Barbu / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Az illetékes hatóságok megszüntették a négy új multifunkcionális hadihajó beszerzésére 2018-ban kiírt, eredménytelen közbeszerzési eljárást – írja az MTI a védelmi minisztérium (MAPN) keddi közlése alapján.

A tárca indoklásképpen arra hivatkozott, hogy a négy éve kihirdetett győztes – a francia Naval Group és a konstancai hajógyár által létrehozott társulás, amelynek az 1,2 milliárd eurós ajánlatát hirdették ki nyertesnek 2019-ben – azóta sem írta alá a keretszerződést a megbízóval, a második helyre sorolt ajánlattevőt – a galaci hajógyárat működtető holland Damen csoportot – pedig azért nem hirdették ki a közbeszerzés győztesének, mivel „nem sikerült azonosítani” a magasabb árajánlatnak megfelelő többletforrásokat.

Nicolae Ciuca volt miniszterelnök és korábbi védelmi miniszter újságírók kérdésére válaszolva azt mondta kedden, hogy a korvettbeszerzés az „árak elszabadulása” miatt bukott meg: a négy évvel korábbi feltételek mellett már nem lehetett megkötni a szerződést.

A meghiúsult közbeszerzés előzményeit felidéző Hotnews.ro emlékeztetett: 2016-ban az akkori bukaresti szakértői kormány versenytárgyalás nélkül akart négy – Galacon legyártandó – korvettet vásárolni 1,6 milliárd euróért a Damentől, a határozatot azonban 2017-ben a szociáldemokrata kormány hatályon kívül helyezte, és új feltételrendszerrel írt ki közbeszerzést.

A Hotnews szerint 2019-ben „meglepetést okozott”, hogy a licitet európai fegyverzettel felszerelt Gowind 2500-as korvettekről szóló, „nyomott áron tett” ajánlatával a Naval Group nyerte, mivel a piacon ez a hajótípus drágának számít, és a francia ajánlattevőnek nincsenek olyan, már korszerűsített hajógyárai Romániában, mint holland versenytársának. A galaci és mangaliai hajógyárat működtető Damen ajánlata alig 50 millió euróval volt magasabb, amiért Sigma 10514 típusú, amerikai fegyverzetet integráló korvettekről szólt.

Mivel az első és második helyezett közötti árrés alig haladta meg a 4 százalékot, az utóbbi években bekövetkezett áremelkedések kompenzálásra nem sok mozgástér maradt, ilyen feltételek között pedig a Naval Group nem volt hajlandó megkötni a szerződést.

A Hotnews szerint Románia jelenleg „teljesen fedezetlen” a Fekete-tengeren, a haditengerészet a hadsereg legrosszabbul felszerelt fegyverneme. Nem rendelkezik korszerű légvédelmi vagy hajók ellen bevethető rakétarendszerrel sem, a szovjet gyártmányú hajóin pedig csak elavult fegyverzet található. A Spotmedia azt írja, hogy Romániának már csak egy használható korvettje van. Azt is megjegyzik, hogy a projekt keretében a Mária királyné és a Ferdinánd király fregattok modernizálását is tervezték.

A Hotnews most arra számít, hogy a MAPN – Franciaországgal, vagy az Egyesült Államokkal kötendő – kormányközi megállapodással fogja a haditengerészet fejlesztését megoldani, a tervezettnél sokkal drágábban. Az idő szorítása miatt a Hotnews szerint kétségessé vált: tartható-e még az a feltétel, hogy a korvettprojekttel egy romániai hajógyárat fejlesszenek, és hazai beszállítóknak adjanak munkát, vagy Románia inkább kész (vélhetően használt) hadihajókat fog vásárolni francia vagy amerikai szövetségeseitől.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!