A külföldön dolgozó szülők alig fele tölti gyerekével a nyári szünidőt
Romániában a külföldön munkát vállaló szülők alig fele, 48 százaléka tölti otthon maradt gyerekével a nyári szünidőt – hívta fel a figyelmet szerdán a Mentsétek meg a gyerekeket! (Salvati copiii) civil szervezet.
Az MTI összefoglalója szerint a hozzátartozók által nevelt gyerekek gondjaival kiemelten foglalkozó szervezet a gyerekek szülei és hozzátartozói válaszain alapuló júliusi felmérése eredményeit ismertette. Eszerint idén a külföldön dolgozó szülők 48 százaléka látogat haza a nyáron, 36 százalékuk objektív okok miatt nem tud hazautazni, míg 15 százalékuk még nem döntötte el ezt. A távolmaradás legfőbb okaként az utazási költségek nagyságát nevezték meg.
A felmérés szerint a megkérdezett szülők Olaszországban, Spanyolországban, Ausztriában, Németországban és Nagy-Britanniában dolgoznak.
A civil szervezet a határrendészet segítségével augusztus folyamán harmadik éve folytat tájékoztató kampányt a román határon, ahol a szülők távollétének a gyerekekre gyakorolt negatív hatásaira, a kommunikáció fenntartásának fontosságára hívja fel a hazalátogatók figyelmét. Az idei kampány szerdán kezdődött a nagylaki határátkelőnél.
A felmérés szerint az érintett romániai gyerekek 45 százaléka naponta beszél Nyugat-Európában dolgozó szüleivel. A hazatérő szülők 74 százaléka már júliusban eltervezte a vakációt, 42 százalék ilyenkor gyereke iskolai előmeneteléről is érdeklődik, míg 42 százalék adminisztratív, 20 százalék egészségi panaszait is kezelteti.
A szervezet emlékeztet, hogy az országos adatok szerint tavaly a romániai gyerekek 13,8 százalékának – 536 ezer gyereknek – legalább az egyik szülője külföldön dolgozott. Közülük 184 ezer gyereknek mindkét szülője külföldön vállalt munkát.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!